• Na horch panuje idelni pocasi

  author:Petr Hlousek - Pravo; desc: Rolba na svahu

  Na návštěvnosti je vidět, že to děláme dobře,“ se zadostiučiněním poznamená Martin Kunc, který se po náročné noční šichtě se založenýma rukama opírá o dřevěnou ohradu a pozoruje skrumáž osob všech generací a jejich lyžařského vybavení. Jako řidič rolby, který, když padá sníh, upravuje trasy pro běžkaře každý den, ví, o čem mluví. Jenže najdou se i rýpalové, kterým je to málo a mají vždycky důvod reptat. „Češi jsou zkrátka experti na všechno a kolikrát je těžké se jim zavděčit,“ povzdychne si pětatřicetiletý rolbař.

  Samozřejmost, která je zdarma

  Na Jizerské magistrále, která patří v republice mezi nejvyhledávanější cíle vyznavačů bílé stopy, se trasy strojově upravují od roku 1984. Pořadatelé Jizerské 50 tehdy chtěli umožnit účastníkům závodu trénink v průběhu celé zimní sezony a tento nápad si získal velkou podporu. Už dvacet let kvalitu stop nejenom pro závodníky, ale i pro širokou veřejnost zajišťuje Jizerská obecně prospěšná společnost založená obcí Bedřichov.

  author:Petr Hlousek - Pravo; desc: Rolba na svahu

  V současné době jde o téměř 200 kilometrů, které využívají rekreanti zejména – soudě podle poznávacích značek na zaparkovaných vozech – z Prahy, Libereckého kraje a Německa, odkud je to asi 50 minut jízdy. Přestože je nelze spočítat, zasvěcení hovoří o tom, že tento druh sportu v současnosti zažívá nebývalou vlnu popularity. „Lidé v něm vidí zimní alternativu k běhu, který je dnes také velmi módní záležitostí,“ připouští ředitelka Jizerské o. p. s. Radka Davidová.

  „Ti, co přijedou poprvé, jsou většinou nadšení a tvrdí, že takový rozsah tras a intenzita jejich úpravy se v Evropě vidí málokde,“ říká Martin Kunc, který se zároveň nezdráhá některé běžkaře označit za zhýčkané. „Přestože za naši službu nemusí přímo platit ani korunu, pokládají ji za samozřejmost a ještě nám kdeco vytýkají. Že jsme úpravu špatně načasovali a stopa mezitím zapadala, nestačila zmrznout nebo ji zavál vítr, že jsme neprojeli konkrétní úseky…

  Přitom správně odhadnout vývoj počasí je velká alchymie. Nemáme žádné speciální předpovědi a vycházíme z více běžně dostupných zdrojů, které vyhodnocujeme,“ přibližuje činnost, jež předchází nastartování rolby, stroje vyžadujícího zkušeného řidiče znalého terénu. Práce trvá pět až sedm hodin a v poslední době je čím dál obtížnější vytipovat dobu, kdy se lyžařský provoz ve stopě zklidní, aby lidé rolbu neomezovali.

  posted in Articles
 • RE: ECMWF & GFS data has not been updated for more than 24 hours?

  Thanks for excellent bug reporting. Should be fixed now

  posted in Your Feedback and Suggestions
 • RE: Hurricane Ivo upgraded to cat 7

  Screen Shot 2019-01-26 at 07.41.13.jpg

  posted in Articles
 • RE: Please Explain Bottom Popup on Opening Page posted in General Discussion
 • RE: Windy launches "Observation vs. Forecast"

  @jsdhornby
  That coloured area represents the observed temperature on the upper side and the dew point on the lower side measured by the weather station. And its colour is corresponding to its colour scale depending on its value.

  You can note that the more closer these two lines (values) to each other, the more saturated is the air. Obviously when the two values are equal --> the air is 100% saturated in this case (it's depicted on windy as a very little gap between the two lines, but above the chart at the value indicator you can read 2 equal values). In this 100% saturated air, the air contains a lot of moisture and there exist a low visibility condition, due to the very high probability of fog creation, which can transform into a low level stratus cloud with the help of a little wind. So it can influences the developing weather phenomenas.

  Anyway, the other 2 dashed lines represents the forecasted TEMP and DEW POINT, for that weather model, which you select at the bottom of the chart.
  Képernyőfotó 2019-02-14 - 21.05.58.png

  Or if you are thought about the starting pop up charts and not the weather stations' "observation vs forecast" charts, there the coloured area represents only the forecasted temperature, as you can see it below.
  Képernyőfotó 2019-02-14 - 21.27.23.png

  posted in Announcements
 • RE: Norway

  @PhileasFogg1905
  Tomas corrected it. So it will appear on Windy soon (I think in the next update).

  Képernyőfotó 2019-02-14 - 14.42.56.png

  posted in Windy Translation & Localization
 • RE: Dopravu komplikuje ledovka i nový sníh

  Test reply to no 14

  posted in Articles
 • RE: Madeira island radar.

  @dzuremar
  I found some precipitation out of the radar ranges. Maybe does it the same projection error, or does it a range problem?
  Képernyőfotó 2019-02-14 - 8.23.02.png

  posted in Bug Reports
 • RE: Your map annotations

  Europe High Pressure - Warm Front

  https://www.windy.com/annotation/5c63c17dc4cbfc0014c6710c

  _center_shadow

  I just tried it, It's cool!:)
  (Btw I depicted the warm front by triangles by mistake, imagine it correctly with semi-circles..)


  This image is licenced under Creative Commons licence and can be used/modified freely in any possible way

  Create your own annotation at https://www.windy.com/annotate

  posted in General Discussion
 • Windy launches Map Annotations and screenshot view

  Windy gives you full right to use any videos, animations or screen captures, in any media, project or any other intellectual work for free as long as the sentence "source: windy.com" is present in media.

  Map annotations

  But now we go even further. Map annotations at https://www.windy.com/annotate let you make nice, shareable link. Send this link to anyone, to show him weather situation, that is so interesting.

  _center_shadow

  So if you like weather maps with fronts, draw them and share them. All the annotations are published as Creative Commons, because our mission is to help the others.

  _center_shadow

  Screenshot

  If you want to make nice screenshot of Windy page yourself use https://www.windy.com/screenshot lo launch the page, without any UI elements.

  Screenshot page can be also launched with some handy parameters in the URL, so use for example https://www.windy.com/screenshot?50.083,14.467,5,i:pressure where query string has the same meaning as usual.

  Screenshots can be also launched with annotations open or set up for high particles.

  Examples:
  https://www.windy.com/screenshot/annotation:5c57db5a4d91730008f908d5;?50.083,14.467,5
  https://www.windy.com/screenshot/annotation:5c57db5a4d91730008f908d5;highParticles:true?50.083,14.467,5

  Enjoy new features and let us know how do you like them

  Ivo

  posted in Announcements