• | Premium

  Mamy spokojny, piątkowy wieczór. Poza Pomorzem, wszędzie niedostateczna lub zła jakość powietrza. Wiecie już z prognoz na ostatnie dwa dni (wczoraj i dziś), że mamy pogodę raczej wyżową. Układy opanowały południową Europę i nie pozwalają się nawet zbliżyć niżom znad Europy zachodniej.

  Co prawda jutro przez Polskę przeleci mało aktywny front atmosferyczny z przelotnymi opadami (które będą miały tendencję do zanikania), ale tuż za nim nad Atlantykiem zaczną dziać się ciekawe rzeczy.

  Nad Wyspami Brytyjskimi utworzy się wyż, który w swoim centrum początkowo winien mieć ciśnienie około 1030-1032 hPa.

  Wyż będzie się umacniał (czyli ciśnienie będzie w jego centrum będzie rosło). Przez najbliższy weekend ciśnienie powinno szybko wzrosnąć i w niedzielny wieczór osiągnąć aż 1049 hPa!!!. Kolejne prognozy mówią, że ciśnienie może wzrosnąć aż do 1050 hPa!! To na zachodzie Europy.

  Dobra, a co z nami?

  Wyż sięgając do centrum Europy utworzy prawdopodobnie większy układ wielocentryczny, co oznacza, że wysokie i bardzo wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego mogą sięgnąć Polski (szczególnie zachodniej i południowo zachodniej). Wstępne wiązki prognostyczne zakładają wzrost ciśnienia do poziomu 1045-1047 hPa. Należy także przypomnieć, że rekord wysokości ciśnienia atmosferycznego należy do Suwałk w roku 1997, kiedy na barometrach zanotowano aż 1054 hPa!. Wszystko zależy od położenia układu, więc równie dobrze może być jedynie 1044-1046 hPa (i tak dużo).

  Co to dla nas oznacza?

  Takie układy wysokiego ciśnienia powodują zjawisko inwersji, a to w połączeniu z zalegającą w niższych warstwach troposfery wilgocią będzie idealną pożywką dla mgieł. Dodatkowo wzrośnie także ilość zanieczyszczeń w warstwie granicznej troposfery, a więc warstwie od poziomu gruntu do 1-2 km.

  Niestety, to nie wszystko. Szybko rosnące ciśnienie, u meteoropatów wywoła nieco gorsze samopoczucie. Możliwe są również ataki migren u osób z tym schorzeniem. Pogorszy się mniej, lub bardziej koncentracja oraz psychomotoryka. Zwiększy się ryzyko kolizji, wypadków oraz niestety udarów.

  Taki stan rzeczy prawdopodobnie potrwa około 12h. We wtorek należy spodziewać się powolnego spadku ciśnienia atmosferycznego. Będzie ono jednak wahać się w zakresie 1038 - 1042 hPa.

  photo:windy.com;licence:cc;

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,47.946,8.108,5,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy