Prognoza pogody na 18 - 19 stycznia 2020 r


 • | Premium

  Dzień dobry. Mamy weekend. Dla niektórych jest to weekend z feriami :). Zima? Zima jeszcze jest w górach, a po dzisiejszych opadach pokrywa śnieżna, nieco się powiększy. Poza tym nadal opadowa bryndza.

  A jeszcze wspomnę raz jeszcze o szybkim wzroście ciśnienia atmosferycznego, który spowoduje nienajlepsze Wasze samopoczucie. Dziwna ta zima, no ale klimat umiarkowany przejściowy do czegoś zobowiązuje.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska znajduje się obecnie w polu obniżonego ciśnienia z widoczną zatoką niżową, na której występuje front atmosferyczny. Będzie on wędrował z zachodu na wschód przynosząc przelotne opady deszczu a w górach śniegu.

  Następnie po jego przejściu nastąpi dominacja bardzo mocnego wyżu znad Wysp Brytyjskich, który sięgnie aż nad Europę środkową. Odetnie on wszelakie niże, które mogłoby w naszym kraju przynieść chociaż niewielkie opady.

  photo: IMGW;desc:

  18.01.2020r - Sobota

  Zachmurzenie umiarkowane i duże nad większością regionów Polski. Więcej przejaśnień spodziewać się można na południowym wschodzie Polski. Opady deszczu o charakterze przelotnym możliwe są przede wszystkim na Dolnym Śląsku, w Pomorskim, Opolskim, a następnie w Śląskim i Małopolskim.

  Te regiony skazane są na opady już do południa. Natomiast po południu deszcz możliwy jest także na ziemi łódzkiej, Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. W górach i na pogórzu możliwe opady śniegu. W górach do -6 stopni. Na pogórzu od 0 do -2 stopni. Wschód z temperaturą od 1 do 2-3 stopni. Centrum 3-4 stopnie.

  Najcieplej na północy i zachodzie, gdzie będzie odpowiednio od 4 do 5 stopni. Wiatr słaby na południu, na północy umiarkowany, osiągający 50-55 km/h, wiejący z zachodu i północnego zachodu. Ciśnienie po przejściu frontu zacznie szybko rosnąć.

  19.01.2020r - Niedziela

  Zachmurzenie duże do całkowitego. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem na południu Polski (Przede wszystkim Małopolska, Opolskie, Podkarpackie), Punktowych opadów należy się także spodziewać na Pomorzu oraz w pasie zachodniej Polski.

  W górach znów dosypie śniegu, więc warunki na turystykę wysokogórską nienajlepsze. Pozostała część kraju bez opadów prawdopodobnie. O poranku niewykluczone mgły i zamglenia.

  Poza południowo-wschodnimi regionami oraz górami i pogórzem, gdzie na termometrach zobaczymy lekki mróz, do -2 stopni, niemal wszędzie plusy, ale niewielkie. Od 2 do 4 stopni, gdzie najcieplej będzie oczywiście nad morzem oraz w Polsce północno zachodniej. Wiatr słaby, nieznaczący, zachodni. Ciśnienie nadal będzie szybko rosnąć.

  Kolejne dni, to dominacja wyżowej, niekoniecznie ładnej pogody.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,47.946,8.108,5,internalWindyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy