Prognoza pogody na okres 22-23.01.2020


 • | Premium

  Ale ten czas leci. Dobijamy powoli do ostatniej prostej jeśli chodzi o styczeń. Co można do tej pory o nim powiedzieć? Prawdopodobnie prognoza anomalii może się sprawdzić.

  Póki co, przed nami ciężki poranek, szczególnie dla mieszkańców Polski południowej i lokalnie centralnej, gdzie możliwe jest pojawienie się przelotnych opadów, które będą miały charakter marznący. Sytuacja na drogach może być dość nieciekawa. W górach znów sypnie śniegiem, to dobre info, dla wszystkich tam odpoczywających.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska znajduje się na skraju rozległego układu wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad Wielką Brytanią sięgając klinem nad Europę środkową. Muszę Wam powiedzieć, że to bardzo wysokie ciśnienie dało mi się we znaki.

  Czułem się, delikatnie mówiąc niekomfortowo. Tymczasem nad zachodnią Rosją mamy do czynienia z ośrodkiem niskiego ciśnienia. Owe rozlokowanie ośrodków barycznych spowoduje adwekcję chłodniejszych mas powietrza. Przez nasz kraj przejdą także dwa fronty atmosferyczne.

  Pierwszym z nich będzie niewielki wycinek frontu ciepłego, po którym znajdziemy się w objęciach chłodnego. Z uwagi na zaostrzenie się poziomego gradientu ciśnienia atmosferycznego, prędkość wiatru może być zwiększona.

  photo:Esofex.org;licence:cc'

  22.01.2020r - Środa

  Zachmurzenie duże do całkowitego na przeważającym obszarze Polski. Jeszcze o poranku na południu możliwe przejaśnienia, a w górach nawet piękna pogoda ;). Niestety z upływem godzin sytuacja się będzie zmieniać na gorszą. W województwach południowych jeszcze przed południem, możliwe są przelotne opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W obrębie frontu niewykluczona marznąca mżawka, która niestety jest zdradliwa.

  Na drogach będzie bardzo ślisko!

  Z kolei na północy a następnie w centrum wystąpią przelotne opady deszczu o charakterze słabym.

  Opady będą przesuwały się dalej na południe. Wieczorem dalsza część opadów marznących na południu oraz południowym wschodzie Polski. Uwaga na drogach! (Tak. Raz jeszcze proszę o ostrożność).

  Deszcz ze śniegiem i śnieg możliwy jest także na Podlasiu. Ogólnie będzie szaro buro i nieciekawie. Południe w temperaturach od -2 do +1 stopnia. Przy gruncie, może być mniej. 2-3 stopnie w centrum, na zachodzie do 4-5 na północy.

  Wiar umiarkowany chwilami dość silny i porywisty, osiągający na północy prędkość około 60 km/h. Na pozostałym obszarze zakres porywów powinien wynieść od 30 do 40 km/h. Ciśnienie nadal będzie spadać.

  photo:Windy.com;licence:cc;

  23.01.2020r - Czwartek

  Poranek powinien przynieść lekki mróz na południu Polski. Wysoko w górach temperatury mogą spaść do -17 stopni. Na pogórzu do -3 stopni. Na Kujawach, Mazowszu oraz w Małopolsce możliwe spadki temperatury do -1 stopnia.

  Od rana zachmurzenie umiarkowane i duże szczególnie nad południowymi województwami. Opady marznące deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu możliwe są w całym pasie wspomnianych południowych województw.

  Od północy powinno się nieco przejaśniać, jednak po południu znów się prawdopodobnie zachmurzy i w pasie Pomorza niewykluczone słabe opady deszczu.

  Około południa wysoko w górach także powinno zaświecić słońce. Poza tym przejaśnień mało. Poza regonami wschodnimi i zachodnimi, gdzie będą około 1-2 stopnie. Reszta Polski w lekkim przymrozku do -2 stopni. Wiatr słaby do umiarkowanego, jedynie na północy dość silny i porywisty, do 55 km/h z kierunku zachodniego. Ciśnienie będzie rosnąć.

  Wydaje się, że dalsze prognozy mówią o wątpliwym ustąpieniu układu wyżowego, co znacznie przyczyni się do braku zmian istotnych w pogodzie. Jedyne, co może z tego być dobrego, to większy gradient poziomy ciśnienia. Idzie za tym wzrost prędkości wiatru, a więc nieco czystsze powietrze, którym oddychamy.

  Kto wie. Może luty przyniesie nam więcej dynamiki w pogodzie - śnieg, deszcz, wiatr, a nawet burze? Jeszcze chwila cierpliwości.

  photo: DWD;

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,47.946,8.108,5,internalWindyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy