KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA UMIARKOWANYCH/INTENSYWNYCH OPADÓW DESZCZU/KRUPY ŚNIEŻNEJ ORAZ KONWEKCJI. NIEWYKLUCZONE ZJAWISKA BURZOWE


 • | Premium

  350b3386-dade-490a-b325-d04efd911513-image.png
  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 28.01.2020r - 12:00 CET - 28.01.2020r - 22:00 CET

  OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

  Przede wszystkim cała granica Polski zachodniej ze szczególnym naciskiem na woj. Zachodniopomorskie, gdzie opady mogą być najmocniejsze. Komunikat dotyczy także woj. Dolnośląskiego oraz niemal całej powierzchni woj. Lubuskiego.

  SYTUACJA BARYCZNA

  Dominacja układów wyżowych skończyła się. Obecnie dostajemy się w końcu pod wpływ niżów atlantyckich. Już dziś dostaniemy się pod wpływ takiego niżu, który przyniesie fronty atmosferyczne. O ile pierwszym frontem będzie front okluzji ciepłej, o tyle ten drugi będzie miał symbolikę chłodnego.

  OPIS

  Sytuacja nad Europą zmieniła się. Zgodnie z prognozami wczoraj na krańcach Polski zachodniej notowaliśmy +10 stopni przy pogodzie dość stabilnej. Od dziś zmieniamy scenariusz. Przez Polskę na wejście przejdzie (już przechodzi) front atmosferyczny z opadami przede wszystkim deszczu. Po południu jednak do granic zachodnich zbliży się linia frontu chłodnego. Zaznaczyć trzeba po pierwsze, że przed frontem znów na zachodzie możliwy wzrost temperatur do 8-9 stopni. Wiele czynników będzie miało wpływ na możliwość wystąpienia silniejszych opadów. Po pierwsze będzie to wzrastający gradient (różnica) pionowy temperatury 2m - 5,5 km. Po drugie zaczniemy się dostawać pod wpływ silniejszego przepływu powietrza, który, jak wiecie doskonale intensyfikuje wszelakie zjawiska konwekcyjne. Po południu na zachodzie należy spodziewać się pojedynczych wytworów konwekcyjnych, podczas których może intensywnie popadać deszcz lub krupa śnieżna. Na chwilę może się lokalnie zabielić. Nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne oraz silniejsze porywu wiatru, które podczas wspomnianej konwekcji mogą sięgnąć 60-70 km/h. Takie porywy mogą powodować już lokalne zniszczenia.

  Sam jestem ciekaw, czy dzisiaj się coś wydarzy. Wygląda na to, że gdzieś błyśnie. Oczywiście takie burzowe prognozy obarczone są ryzykiem błędu, więc.....czekamy :).


Log in to reply
 

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy