• | Premium

  Hej hej. Chwalić się, kto ma chociaż troszkę śniegu. Muszę przyznać, że w centrum właśnie (stan na 8:00 CET) ładnie sypie. Śnieg przy tej temperaturze (lekko powyżej zera) lepi się niemiłosiernie i jest bogaty w wodę. Intensywność opadu jak również jego rozmiar powodują, że utrzymuje się on na powierzchni gruntu i to pomimo plusów na termometrach.

  Oczywiście jeśli przestanie padać, to w ciągu kilku godzin znów zrobi się szaro, ale póki co jest pięknie. Ja też widziałem pierwszy raz śnieg tego roku :)

  photo:Przemysław Marek;

  No dobra, a co będzie dalej? Kto jeszcze uświadczy zimowych scenerii chociaż na chwilę? Przekonajmy się.

  Sytuacja baryczna/Synoptyczna

  Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia z widoczną płytką zatoką niżową i frontem atmosferycznym, które związane są z niżem, który przemieszcza się zachodnim Bałtykiem.

  Do Polski płynie chłodna masa powietrza Polarnomorskiego. Po przejściu frontu co prawda powinno się nieco rozpogodzić, ale w mniej stabilnej masie powietrza dojdzie do rozwoju konwekcji.

  Z uwagi na zwiększony gradient poziomy ciśnienia, wiatr będzie wiał umiarkowanie powodując zawieje śnieżne. Będzie on także obniżał temperaturę odczuwalną.

  photo:DWD-ICON

  29.01.2020r - Środa

  Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południu Polski możliwe są większe przejaśnienia. Niewykluczone, że gdzieś uświadczycie jakieś bezchmurne niebo. Północ Polski w opadach przede wszystkim śniegu.

  Strefa frontu będzie sukcesywnie przesuwać się na wschód. Po południu opady śniegu możliwe są na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w Świętokrzyskim i w Lubelskim. Chwilami możliwe opady marznące lub opady deszczu ze śniegiem. Tymczasem na zachodzie i północnym zachodzie dojdzie do wspomnianego uruchomienia konwekcji.

  W wielu miejscach opady deszczu/deszczu ze śniegiem lub śniegu o charakterze umiarkowanym/intensywnym. Niewykluczone opady krupy śnieżnej. Nie jest wykluczone pojawienie się wyładowań atmosferycznych. Oczywiście podczas opadów konwekcyjnych znacznie spadnie widzialność pozioma. Na drogach będzie ślisko.

  Na przeważającym obszarze około 2 stopni. W górach i na pogórzu od -3 do 0. Południe i zachód kraju, to temperatura około 3-5 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny. W grach około 90-100 km/h. Niziny, to prędkości 50-60km/h. Podczas zjawisk konwekcyjnych wiatr może osiągać 70 km/h. Ciśnienie będzie się wahać.

  30.01.2020r - Czwartek

  Zachmurzenie umiarkowane i duże niemal w całym kraju. Jedynie na Śląsku czy Dolnym Śląsku możliwe są większe przejaśnienia. Pozostała część Polski w przelotnych opadach (jeszcze rano) deszczu lub deszczu ze śniegiem.

  Tyczyć się będzie to przede wszystkim województw wschodnich. Możliwe także opady o charakterze konwekcyjnym. W ciągu dnia od zachodu wejdzie szeroka strefa opadów śniegu/deszczu ze śniegiem i deszczu. Znów na drogach będzie ślisko, a widzialność pozioma będzie znacznie mniejsza.

  Pierwsza część wieczoru to opady już na wschodzie Polski. Na zachodzie już bez opadów. 2-3 stopnie na przeważającym obszarze, do 4-5 stopni na zachodzie kraju. W górach lekki mróz.

  Na pogórzu około -1,+1 stopnień. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach 50-55 km/h wiejący z kierunku zachodniego. W górach znów porywy powyżej 100 km/h. Nad morzem do 70 km/h. Ciśnienie zacznie spadać.

  Kolejne dni, to również dynamika w pogodzie. Jeśli wszystko się sprawdzi zgodnie z wiązkami prognostycznym, to będziemy mieli nieco poważniejszy incydent (spokojnie póki co) wiatrowy z możliwością wystąpienia intensywnych opadów wszelkiej maści. Dodatkowo jest wielce prawdopodobne, że wystąpią burze.

  Uważajcie na drogach :)

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,47.946,8.108,5,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy