Prognoza pogody dla Polski na okres 03-04.02.2020


 • | Premium

  Dzień Dobry. Tym razem budzimy się w nieco nowej rzeczywistości. Dlaczego? Chciałem nadmienić, że mamy luty. Jak wiemy, w ostatnią sobotę mieliśmy bardzo wysokie temperatury sięgające 15 stopni. Chyba nawet gdzieś cieplej było. Najbliższe dni, to spadająca temperatura ale także opady i to przede wszystkim śniegu. Mieszkańcy południowych krańców Polski będą musieli się zmierzyć ze sporymi opadami. Śniegu można spodziewać się także w innych regionach, jednak na mega prawdziwą zimę nie ma co liczyć.
  c243eb6e-b5b9-4a35-907f-e933c76ed7a4-image.png
  Source: IMGW

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Polska przede wszystkim południowa znajduje się pod wpływem frontu atmosferycznego, który będzie przynosił dość sporo opadów. W ciągu najbliższej doby nad południową Polską przejdzie ośrodek niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Będzie całkiem mocno padać. Powoli zaczniemy dostawać się pod wpływ chłodnej masy powietrza z północy, której istnieje spora szansa na uruchomienie konwekcji. Ogólnie w Europie mamy na zachodzie rozbudowujący się mocny wyż, tymczasem na wschodzie dominować będą niże. To pomiędzy nimi do Polski właśnie będzie spływać chłodna masa arktyczna.

  3.02.2020r - PONIEDZIAŁEK

  Zachmurzenie umiarkowane i duże. Najwięcej przejaśnień będziemy mieli przede wszystkim na północy Polski. Przejaśnienia możliwe także w centrum kraju. Opady deszczu ze śniegiem możliwe są od rana na Podlasiu. Na zachodzie i południu także w ciągu dnia możliwe przelotne opady deszczu. Strefa opadów będzie przesuwać się dalej na wschód osiągając po południu województwa centralne. Do wieczora rozpada się także na południowym wschodzie (Podkarpackie). Na Podlasiu i w Warmińsko-Mazurskim możliwe przelotne opady śniegu o charakterze symbolicznym. W Tatrach będzie nieco mocniej sypać. Od 2-3 stopni na północnym wschodzie przez 3-4 stopnie w centrum do 5-6 na południu. Na południowym zachodzie możliwa temperatura w zakresie 7-8 lub nawet lokalnie 9 stopni. Wiatr słaby, na zachodzie umiarkowany, osiągający 35-40 km/h w porywach. Ciśnienie nie będzie drastycznie się zmieniać.

  4.02.2020r - WTOREK

  Zachmurzenie duże/całkowite opady deszczu ze śniegiem i śniegu na Podlasiu oraz Warmii I Mazurach. W ciągu dnia opady o charakterze umiarkowanym/intensywnym spodziewane są w pasie województw południowych. Opady chwilami mogą być intensywne. W górach i na pogórzu opady intensywne/bardzo intensywne śniegu. Tymczasem na północy istnieje szansa na pojawienie się konwekcji. W rezultacie będzie padał deszcz lub krupa śnieżna. Niewykluczone są wyładowania atmosferyczne. Na południu (Świętokrzyskie, Podkarpackie, Małopolskie) wieczorem opady deszczu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W pozostałej części opady konwekcyjne. Od -1, 0 stopnia na północnym wschodzie przez 2-3 na północy oraz w centrum do 4 nad samym morzem oraz na południu i zachodzie kraju. W górach około -8 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku północnego. Ciśnienie nadal niskie, ale zacznie powoli rosnąć.

  Kolejna noc z 4 na 5 lutego przyniesie napływ chłodniejszej masy powietrza. Na południu kraju będzie padał śnieg. W górach spadnie go całkiem sporo. Lokalnie w województwach południowych także może się pojawić niewielka warstwa śniegu. Najchłodniej będzie na wschodzie, gdzie możliwy jest całodobowy mróz. W górach piękna, śnieżna zima. Uważajcie jednak wybierając się w wyższe partie gór, warunki będą trudne.

  Co będzie dalej? Czas pokaże :)

  #prognoza #pogoda #Polska #poland #Polskie #weather


Log in to reply
 

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy