• | Premium

  Południe, południowy wschód białe. Oczywiście opady śniegu spowodowały niezły paraliż na drogach. Wielu kierowców na oponach letnich i bez większego doświadczenia. No ale gdzie mają zdobywać doświadczenie, jak bezśnieżną zimę (prawie) mamy. Przed nami pogoda wyżowa z przelotnymi opadami śniegu przede wszystkim na krańcach południowych i wschodnich. W górach znów zacnie dosypie.

  photo:DWD-ICON;

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu o imieniu "Frank". Bardzo szybko wzrasta ciśnienie, co może zaowocować bólem głowy i niekoniecznie dobrym samopoczuciem. Przelotne opady śniegu widać jeszcze na południu Polski. Na Podkarpaciu intensywnie dość pada. Wyż będzie sięgał dalej klinem, co spowoduje wystąpienie rozpogodzeń oraz spadek temperatury. Niebawem jednak znów od północnego zachodu dostaniemy się pod wpływ strefy wilgoci, która przyniesie przelotne opady deszczu, a na południu deszczu ze śniegiem i śniegu.

  5.02.2020r - Środa

  Zachmurzenie małe i umiarkowane. Więcej chmur na południu Polski, gdzie możliwe są dalsze opady śniegu. W górach może go spaść naprawdę sporo. Po południu nieco więcej chmur od Dolnego Śląska, przez Kujawy, Wielkopolskę aż po Warmię I Mazury oraz Podlasie. Padać jednak nie powinno. Chłodno. Cała wschodnia granica w temperaturze około -1, 0 stopni. Im dalej na zachód, tym cieplej. Przeważająca część Polski w temperaturze od 2 do 3 stopni. Góry z mrozem do -8 stopni. Na pogórzu także temperatura do -3 stopni. Najcieplej na północnym zachodzie, gdzie temperatura sięgnie 4-5 stopni. Ciśnienie szybo rośnie. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, w górach i na południu dość silny i porywisty, osiągający 70 km/h z kierunku północnego.

  ###6.02.2020r - Czwartek

  Nocą ze środy na czwartek na wschodzie temperatura może spaść do -7 stopni. Nie jest wykluczone, że na otwartych przestrzeniach będzie jeszcze zimniej. Południe i centrum także w mrozie do -4 stopni. W ciągu dnia dominować będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Więcej przejaśnień w pierwszej części dnia na południu Polski.

  Od północnego zachodu będzie wędrować strefa opadów przelotnych. Na południu znów można spodziewać się opadów śniegu. Im dalej na północ, tym więcej deszczu. Na północnym wschodzie oraz w centrum uwaga na opady marznące powodujące gołoledź.

  Północ w przelotnych opadach deszczu. W górach ostry mróz poniżej -10 stopni. Na pogórzu i krańcach południowo wschodnich około -1, 0 stopni. W centrum i na wschodzie 1-2 stopnie. Najcieplej na północnym zachodzie oraz w Lubuskim: od 3 do 4 lokalnie 5 stopni. Wiatr umiarkowany chwilami dość silny z kierunku zachodniego.

  Uwaga - wiatr będzie skutecznie obniżał temperaturę odczuwalną. Na południu możliwe zawieje śnieżne.

  Cały czas rzesza ludków przygląda się kolejnym aktualizacjom na okres 10-12-13 lutego, w związku ze spodziewanymi bardzo silnymi porywami wiatru. Pamiętacie aktualizację sprzed trzech dni? W centrum niżu prognozowane było ciśnienie rzędu 956-960 hPa. Ośrodek ten znalazłby się bardzo blisko Polski zaostrzając bardzo wyraźnie gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego.

  Wiązka ECMWF (10 lutego)

  Widać wyraźnie, że ten model nada sugeruje przesuwanie się groźnego, głębokiego niżu nad Skandynawię. Prognozowane ciśnienie miałoby sięgnąć zaledwie 957 hPa. Spowodowałoby to gradient baryczny rzędu 30-32 hPa pomiędzy Polską północną a południową. Na tę chwilę spodziewane porywy wiatru to rząd 75-115 km/h. Oczywiście mowa tutaj o nizinach. Góry, to wiatr rzędu 200 km/h.

  Wiązka GFS (10 lutego)

  Tutaj prognoza póki co poddała się Waszym sugestiom, by tak mocno nie wiało. Wiązka wyrzuciła niejako bardzo, ale to bardzo głęboki niż, w którym ciśnienie miałoby spaść do 938 hPa!!! daleko na północ Europy (Atlantyk). Mimo wszystko gradient baryczny może sięgnąć 20-24 hPa. Oznacza to porywy rzędu 65-85 lokalnie 90 km/h. Nad morzem oczywiście pęka 100 km/h, w górach powyżej 180 km/h.

  Wiązka ICON (10 lutego)

  Jeszcze nie sięga do 10 lutego.

  Jak widać, wiązki zaledwie dnie, różnią się dość wyraźnie, przede wszystkim położeniem ośrodków niskiego ciśnienia. Chyba, że GFS nie przewiduje pojawienie się ewentualnego niżu wtórnego nad Skandynawią. Czas pokaże. Wieczorem wrócimy do tematu.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,47.946,8.108,5,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy