• | Premium

  Nad Atlantykiem i Pacyfikiem dzieją się cuda. Pierwszy screen pokazuje idealne i głębokie niże, które wg. serwisu Severe Weather Europe wyglądają jak z filmu "Pojutrze". Powiem Wam, że coś w tym musi być. Nad Atlantykiem króluje bardzo, ale to bardzo głęboki niż.

  Daleko nad Islandią mamy do czynienia z ośrodkiem w którym ciśnienie na sobotę prognozowane jest na poziomie 918 hPa!!! Powtórzę jeszcze raz - 918 hPa!

  Nad Polską takie cudo prowadziłoby w Polsce prawdopodobnie do masowych zasłabnięć. Co ciekawe, jeśli w centrum niżu dotarłoby nad nasz kraj,to mielibyśmy całkiem przyjemną pogodę. Wiecie, że najciszej jest właśnie w oku "cyklonu".

  Przed nami kolejny weekend, który przyniesie dość normalną pogodę. Jedynie do czego się można będzie doczepić, to do temperatury, która jak na luty będzie naprawdę więcej niż zadowalająca.

  photo: Metdesk

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska znajduje się niemal w bezpośrednim oddziaływaniu płytkiego niżu z frontem atmosferycznym, który dziś przeleci przez nasz kraj przynosząc przelotne opady śniegu oraz deszczu. Następnie wypełniający się niż opuści nasz kraj i dostawać się będziemy w obszar obniżonego ciśnienia związany właśnie z tymi głębokimi niżami Atlantyckimi.

  Będziemy znajdować się na grzbiecie niewielkiej fali górnej, a następnie dostaniemy się w objęcia szybszego przepływu w górnej troposfery. Oznacza to niedzielną adwekcję ciepłych mas powietrza, ale także wzrost prędkości wiatru. Na szczęście armagedonu nie będzie.

  photo:DWD-ICON

  14.02.2020r - Piątek

  Zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski umiarkowane i duże. Od rana strefa opadów mieszanych będzie wędrować i do południa jeszcze powinna osiągnąć Polskę wschodnią. Najmocniejszych opadów spodziewać się należy na Mazowszu, gdzie na chwilę może zrobić się biało. Na drogach będzie ślisko, więc uważajcie.

  Opady mieszane także na Podkarpaciu i w Lubelskim. Po południu opady o charakterze punktowym niewykluczone nad większością regionów. Nad morzem będziemy mieli sporo przejaśnień, więc turyści nie powinni narzekać.

  Na wschodzie i na Mazowszu od 2 do 3 stopni. Reszta Polski w zakresach od 4 do 5, jedynie pogórze z lekkim mrozem do -2 stopni. Wiatr słaby, na południu umiarkowany, w porywach osiągający 30 km/h. Ciśnienie będzie spadać.

  15.02.2020r - Sobota

  Zachmurzenie duże/całkowite. W wielu miejscach będziemy mieli do czynienia z mgłami i zamgleniami. Przelotne opady śniegu na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce. Nie są także wykluczone opady marznące powodujące gołoledź. W ciągu dnia od południowego zachodu będzie postępować linia rozpogodzeń, a opady ustaną.

  Najwięcej słońca na zachodzie i północy.

  Temperatura zróżnicowana. Od 0 stopni na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, przez 1-2 w linii województw wschodnich do 4-6 na południu o zachodzie. Nie jest wykluczone, że gdzieś na krańcach zachodnich pojawi się 8 stopni. Wiatr nadal jeszcze słaby, jedynie nam morzem umiarkowany, do 30 km/h. Ciśnienie będzie się wahać.

  16.02.2020r - Niedziela

  Ranek pogodny a gdzieniegdzie piękny. Sporo słońca poza krańcami wschodnimi, gdzie jeszcze możliwe są mgły i zamglenia. Po południu na północy i północnym zachodzie wzrost zachmurzenie. W pasie Pomorza niewykluczone przelotne opady deszczu. Reszta Polski nadal w przejaśnieniach i raczej w chmurze wysokiej.

  Od 6-7 stopni na wschodzie przez 8-10 w centrum na południu północy do 12-14 na zachodzie. Nie jest wykluczone, że gdzieś na krańcach zachodnich zobaczymy 15 stopni :)

  Wiatr będzie powoi przyspieszał. Na północnym zachodzie możliwe już porywy do 70 km/h, a nad samym morzem 80 km/h. Reszta Polski, to porywy do 40-50 km/h.
  Ciśnienie będzie spadać.

  Zgodnie z aktualizacjami, poza linią brzegową, gdzie porywy mogą rzeczywiście sięgać 90 km/h, nie powinno z wiatrem być tak źle. Co prawda w pojedynczych porywach lokalnie gdzieś 70 km/h się może pojawić, ale powtórki sprzed tygodnia raczej nie należy się spodziewać. ;)

  Grafika - Sat24/Metoffice/DWD-ICON/Wetter

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,50.050,14.400,6,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy