Pogoda w Polsce: Adwekcja ciepła i niewykluczone 18 stopni ciepła


 • | Premium

  Połowa lutego kojarzy się nam mocniej z silnym mrozem,śniegiem i ogólnie zimową pogodą. Tymczasem sytuacja baryczna nad Europą będzie faworyzować napływ ciepłych mas powietrza. Najbliższe dni będą raczej przypomniały przedwiośnie, aniżeli zimę.

  Spoglądając na mapę rozlokowania układów barycznych nad Europą widać wyraźnie bardzo głębokie niże, które opanowały Ocean Atlantycki. Jeśli się dobrze przyjrzymy, to na zauważymy na południu Europy mocne układy wyżowe.

  Niby nic, a zwisły.......cyc jak to w tym powiedzeniu.

  photo:wetterzentrale.de.

  Tymczasem taka sytuacja baryczna, (która również była odpowiedzialna za adwekcję ciepła a w zasadzie gorąca w lecie) powoduje, że szerokim strumieniem do naszego kraju popłynie ciepła masa powietrza.

  13-15 stopni? Czemu nie.

  Pomiędzy wyżowym układem na południu Europy, a tymi gałgańskimi niżami z północy utworzy się swego rodzaju kanał. Silny prąd strumieniowy na wysokości 9 km będzie zaznaczał się nad naszymi północnymi regionami. Potężny klin wbije się w południową Europę sięgając także nasz kraj. Spowoduje on, jak również wspomniana także sytuacja baryczna pompowanie ciepłych mas powietrza z południa i południowego zachodu.

  Prognozowane temperatury na niedzielę

  Od 4-5 stopni na wschodzie do 15 stopni na zachodzie!!!! 15 to jest prognozowana temperatura. Słońce może sprawić, że możey zobaczyć 17-18 stopni.

  Poniedziałek, to gorąc na południu i wschodzie. Prognozuje się temperatury sięgające 17 stopni. Myślę, żę jest niewielka szansa na 18-19 stopni.

  Tak....To jest luty w naszych szerokościach geograficznych.

  Miłego weekendu.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,51.200,14.370,6,i:pressure,internalWindyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy