• | Premium

  No i mamy kolejny dzień. Nie aż tak dynamiczny, jak wczoraj, ale pewnie każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie troszkę słońca, opadów, wiatru i chmur. Co do temperatury, to nie będzie ona zachwycająca (15-17 stopni póki co nie będzie), ale też nie ma co narzekać. Sprawdźmy więc, co przez te nadchodzące dwa dni nas czeka.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska nadal znajduje się (już dłuuuugo) w polu obniżonego ciśnienia oraz silniejszym przepływie powietrza (zaostrzony gradient baryczny). Dziś dostaniemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym frontem atmosferycznym, który przyniesie opady. Nadal napływać będzie polarnomorska masa powietrza.

  photo:DWD-ICON

  19.02.2020r - Środa

  Zachmurzenie małe lub umiarkowane przede wszystkim na południu, w centrum oraz na wschodzie. Północ i zachód w zachmurzeniu większym. W ciągu dnia z zachodu na wschód będzie wędrowała strefa wilgoci związana z frontem atmosferycznym.

  Przede wszystkim będzie padał deszcz, natomiast w górach i w kotlinach deszcz ze śniegiem i śnieg. Późnym wieczorem opady mieszane możliwe także na Pomorzu zachodnim. Opady nie dotrą jedynie do granic wschodniej Polski. Pogórze z temperaturą od 0 do 2 stopni. Północ kraju od 3 do 4 stopni. Wschód, centrum o zachód to temperatury od 6 do lokalnie 8 stopni. W górach lekki mróz.

  Wiatr słaby i umiarkowany, osiągający lokalnie 40-50 km/h. Ciśnienie trochę spadnie.

  20.02.2020r - Czwartek

  Zachmurzenie od rana będzie dość zróżnicowane. Będzie sporo przejaśnień, ale także przelotnych opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej opadów w centrum oraz na wschodzie kraju.

  Od zachodu wejdzie strefa większych przejaśnień, a nawet niewykluczone jest czyste niebo. Rozpogodzenia będą wędrowały dalej na wschód, jednak w drugiej części dnia nad Polską zachodnią znów się zachmurzy i pojawią się przelotne opady. Do północy popada lokalnie także w Wielkopolsce oraz w zachodniej części woj. Kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz śląskiego.

  Temperatura bez większych zmian. Od 3-4 stopni na przeważającym obszarze kraju do lokalnie 5-6 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. W górach lekki mróz, a na pogórzu od 0 do 2 stopni. Wiatr nieco osłabnie i w porywach nie powinien przekraczać 30 km/h. Ciśnienie nieco wzrośnie.

  Bacznie przyglądam się oczywiście rozwojowi sytuacji na nadchodzący weekend. Dostaję wiele pytań, czy będzie wiało? Jeśli tak, to jak mocno etc. Moi drodzy. Obecnie modele są tak rozbiegane, że nie mam szans trafnie napisać prognozy. Sytuacja jest rozwojowa i dynamiczna. Położenie ośrodków i fali (w prognozach), jest tak różne, że prognozując dziś dla Was sytuację na niedzielę i poniedziałek, wykopałbym sobie meteorologiczny "grób".

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Temperature-temp?temp,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy