Prognoza pogody w Polsce na piątek i sobotę


 • | Premium

  Musicie przyznać, że dzień już dłuższy, fajniejszy.

  Przed nami kolejny weekend, który prawdopodobnie przyniesie wszystko, co w pogodzie możliwe. No może oprócz mrozu :P. Będzie ciekawie, szczególnie w niedzielę i poniedziałek, kiedy nad Polską pojawi się sporo opadów, a i wiatr da się we znaki. Trzeba przyznać, że ten sezon jest rok, jest efektowny pod wieloma względami.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Znajdujemy się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym niżu, który znajduje się nad Morzem Północnym. Z zachodu na wschód wędruje front atmosferyczny z opadami wszelakiej maści. Zatoka spowoduje także zaostrzenie się gradientu (różnicy) poziomego ciśnienia atmosferycznego, co przełoży się na wzrost prędkości wiatru.

  Kolejne dni, to przede wszystkim dostanie się naszego kraju w wyższy przepływ górnotroposferyczny, co zaowocuje wędrówką ośrodków niskiego ciśnienia. Istnieje szansa, że jeden z takich ośrodków się gdzieś nad Polską zawieruszy. Nadal będzie napływać powietrze Polarnomorskie.

  photo:Windy.com;licence:cc

  21.02.2020r - Piątek

  Zachmurzenie duże do całkowitego. Przejaśnienia w pierwszej części dnia możliwe na wchodzie kraju. Z zachodu na wschód wędrował będzie front atmosferyczny z opadami przede wszystkim deszczu. Od Mazowsza, Świętokrzyskiego po województwa wschodnie możliwe opady deszczu ze śniegiem, a w górach, kotlinach i w południowej części małopolskiego i podkarpackiego także opady śniegu.

  Od zachodu wejdzie strefa nieco większych rozpogodzeń, jednak gdzieniegdzie się lokalnie zachmurzy i spadnie deszcz. Niewykluczone opady o charakterze konwekcyjnym. O burzach nie ma raczej mowy. Temperatura od 2-3 stopni na wschodzie przez 4-5 w centrum i na zachodzie.

  W górach lekki mróz do -5 stopni, a na pogórzu około 0 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny. Na zachodzie porywy do 60 km/h. Nad morzem lokalnie do 75 km/h. W Karkonoszach powyżej 100 km/h. Centrum i wschód z porywami do 50 km/h. Ciśnienie nieco spadnie, ale nie drastycznie.

  22.02.2020r - Sobota

  Zachmurzenie małe i umiarkowane, szczególnie w centrum i na zachodzie. Na północy więcej chmur i tam opady deszczu, które będą występować niemal przez cały dzień. Wczesnym rankiem opady także w Wielkopolsce.

  Po południu na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i Mazowszu także niewykluczone opady. Południe i centrum w większych (wspomnianych wcześniej) przejaśnieniach. Na wschodzie 3-4 stopnie, 5-7 w centrum, na południu i północy, do 8-9 na zachodzie.

  Wiatr umiarkowany i dośc silny. W województwach zachodnich i północnych w przedziale od 50 do 70 km/h. Nad samym morzem porywy mogą osiągać nawet 90 km/h-100 km/h. Im bliżej wieczoru, tym wiatr będzie się wzmagał także w innych regionach i nocą może osiągać 70 km/h w porywach. Ciśnienie się będzie wahać.

  Z uwagi na to, że wiązki prognostyczne są nadal rozbiegane i potrzeba nieco głębszej analizy. Prognoza na niedzielę pojawi się jutro (22.02.2020r).

  Fajnie, że pada i będzie padać. Przyrodzie i nam są one potrzebne.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internalWindyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy