• | Premium

  No i się zachmurzyło. Szara stal opanowała niebo. Przynajmniej moje. Przed nami troszkę opadów i nieco silniejszy wiatr. Najładniejsza prawdopodobnie będzie niedziela, kiedy nad Polskę sięgnie klin wyżowy i na chwilę poprawi pogodę. Coraz szybciej zbliżamy się do kalendarzowej wiosny. Dzień zauważalnie dłuższy i ogólnie jest tak.....jakby lepiej i fajniej.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Powoli dostajemy się pod wpływ stale wypełniającego się niżu, który wędruje znad Niemiec w naszym kierunku.Nosi on prawdopodobnie znamiona niżu wielocentrcznego. Przyniesie on system frontów atmosferycznych a to oznacza wystąpienie opadów deszczu. Zwiększy się także siła wiatru, ale tragedii nie będzie. W niedzielę nad nasz kraj sięgnie niewielki lin wyżowy, a to oznacza poprawę pogody.

  photo:Source:Ogimet
  Source: Ogimet

  6.03.2020r - PIĄTEK

  Zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na wschodzie i północnym wschodzie od rana nieco więcej przejaśnień. Od południowego zachodu wgłąb Polski będzie wędrować strefa opadów deszczu, która popołudniu osiągnie Pomorze a także lokalnie Warmię i Mazury. Bez opadów jedynie na południowym wschodzie kraju. W górach niewykluczone opady śniegu. Najchłodniej na północy, gdzie będzie od 3 do 4 stopni. Na Mazurach, Mazowszu około 5-6 stopni. Najcieplej na południu i południowym zachodzie, gdzie na termometrach będzie od 9 do lokalnie 11 stopni. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający 40-45 km/h. Ciśnienie będzie spadać.

  7.03.2020r - SOBOTA

  Zachmurzenie umiarkowane i duże. Większe przejaśnienia możliwe są na wschodzie kraju. Od zachodu wejdzie kolejna strefa opadów deszczu, która będzie przesuwała się dalej na wschód. Do wieczora osiągnie ona centralną Polskę. Co więcej. W wielu miejscach możliwe, są opady o charakterze konwekcyjnym, podczas których będzie nieco mocniej padać. Tym razem najcieplej na wschodzie, gdzie możliwy jest wzrost temperatury do 10-11 stopni. Najchłodniej tym razem na południowym zachodzie, gdzie -będzie od 4 do 5-6 stopni. W centrum około 7-8 stopni.
  Wiatr słaby do 20 km/h. Ciśnienie będzie się wahać.

  8.03.2020r - NIEDZIELA

  Zachmurzenie małe i umiarkowane. W wielu miejscach przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Potencjał na wystąpienie burz będzie niewielki, ale nie wykluczam pojawienia się jakiś pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Opady możliwe są niemal wszędzie, wiec nie ma sensu pisać konkretnie gdzie co i jak. Znów będzie na niebie malowniczo i ciekawie. Po południu więcej przejaśnień,lokalnie do czystego nieba. Chłodniej. Średnio na termometrach około 3-4 stopni na wschodzie do 5-6 na zachodzie. Wiatr nadal słaby, jedynie na zachodzie nieco silniejszy, osiągający prędkość 35-40 km/h w porywie. Ciśnienie nieco wzrośnie.

  Kolejne dni, to uruchomienie cyrkulacji strefowej. Oznacza to kolejną wędrówkę niżów z frontami atmosferycznymi. Niewykluczone jest także pojawienie się silniejszych porywów wiatru. Czas pokaże, co będzie dalej.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy