Prognoza pogody na okres 11-12.03.2020


 • | Premium

  Jeszcze dwa dni temu zastanawiałem się, co ta pogoda przyniesie? Przed nami znów okres z silniejszym wiatrem. Na północy będzie wiało po prostu mocno.
  Będzie natomiast bardzo ciepło. Nie jest do końca jasne, co z ewentualnym wystąpieniem burz we czwartek. Sprawdźmy wszystko dokładnie.

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Nasz kraj oprócz tego, że jest już niestety pod działaniem koronawirusa, jest take pod wpływem odsuwającej się zatoki niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym, który przyniósł dość sporą ilość wody. Jeśli przyjrzymy się mapom sytuacji barycznej na wysokości 500 hPa (ok 5,5 km). Widać na nich wyraźnie silny przepływ w środkowej troposferze. Oznacza to, że może nieco mocniej wiać. Na uwagę zasługują kolejne niże wędrowne, które co prawda, nie będą bezpośrednio nas nękały, ale zaostrzą nam gradient poziomy ciśnienia. Będzie więc mocno wiało (szczególnie nad samym morzem). Do końca nie jest jasna sytuacja dotycząca przejścia jutro (12.03) frontu chłodnego, na którym istnieje szansa na wytworzenie się konwekcji, a co za tym idzie silniejszych opadów oraz lokalnych burz.

  11.03.2020r - ŚRODA

  Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim na wschodzie kraju. Na zachodzie i południu sporo przejaśnień. Na wschodzie przechodzić będą przelotne opady deszczu, które mogą mieć również charakter konwekcyjny. Niewykluczone pojedyncze burze podczas których silniej popada i powieje. Temperatura prawie wiosenna. Od 8 stopni na północy przez 10-11 w centrum do 12-13 a lokalnie 14 stopni na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, szczególnie na północy Polski, gdzie osiągał będzie 70 km/h. Ciśnienie będzie spadać.

  12.03.2020r - CZWARTEK

  Zachmurzenie małe i umiarkowane. Od północnego zachodu wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia opadów deszczu. Strefa niezbyt szeroka będzie wędrować na południowy wschód kraju. Nie są na linii frontu wykluczone burze, oraz silny wiatr o charakterze liniowym/punktowym (jedynie w konwekcji). Po południu strefa prawdopodobnie dotrze do województw centralnych. południowy wschód z całkiem ładną i stabilną pogodą. Termometry nieco zaszaleją. Od 11 stopni na północy przez 12-13 w centrum, do 15-17 na południu. Wiatr umiarkowany i silny. Szczególnie na północy. Nad samym morzem porywy do 120 km/h. Reszta kraju w porywach wiatrowych do 60 do 70 km/h. W zjawiskach konwekcyjnych niewykluczone większe porywy. Ciśnienie jeszcze spadnie.

  Jeszcze dziś prawdopodobnie pojawi się komunikat lub w przypadku większego zagrożenia: ostrzeżenie meteorologiczne.

  #prognoza #pogoda #weather


Log in to reply
 

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy