OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE


 • | Premium

  53268e23-6e2f-47fd-aaab-b77c97376372-image.png

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 12.03.2020r - 09:00 CET - 12.03.2020r - 23:00 CET

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM - Przede wszystkim Polska północna, północno zachodnia gdzie spodziewać się należy bardzo silnych porywów wiatru. Jedyny region, gdzie nie będzie aż tak mocno wiało, to południowy wschód kraju.

  SYTUACJA BARYCZNA - Niedaleko Polski na północy Europy będzie przesuwał się niż baryczny, który zaostrzy gradient poziomy ciśnienia. Co więcej przez kraj będzie przechodził dość aktywny front atmosferyczny z prawdopodobnie wbudowaną linią szkwału. Za frontem napłynie niestabilne, chłodniejsze powietrze w którym także może dojść do zainicjowania konwekcji. Opady lokalnie mogą być mocniejsze.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA -

  • BARDZO SILNE PORYWY WIATRU OSIĄGAJĄCE NAD SAMYM MORZEM PRĘDKOŚĆ 120 KM/H
  • SILNE/BARDZO SILNE PORYWY WIATRU W POZOSTAŁEJ CZĘŚCI POLSKI W PRZEDZIALE 60-80-85 KM/H.
  • UMIARKOWANE/SILNE OPADY DESZCZU
  • NIEWYKLUCZONE OPADY GRADU
  • NIEWYKLUCZONE WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE

  OPIS ZAGROŻENIA - Do naszego kraju dotarł silniejszy przepływ w środkowej i górnej troposferze. Mamy także zaostrzony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Wzrośnie zatem prędkość wiatru. Porywy nad morzem mogą dochodzić do 120 km/h. W innych regionach od 60 do 80-85 km/h. Oczywiście niewykluczone, że porywy będą lokalnie większe. Dodatkowo przez Polskę będzie wędrował dość aktywny front atmosferyczny z prawdopodobnie wbudowaną linią szkwału. Czy ona rzeczywiście wystąpi? Czas pokaże
  Za frontem w mniej stabilnej masie powietrza dojdzie do zainicjowania konwekcji punktowej, a to oznacza możliwość pojawienia się większych opadów a także lokalnych burz. Nie zmienia to jednak faktu, że największym zagrożeniem dziś będzie silny i porywisty wiatr, który może powodować szkody materialne. Zaleca się nie parkowanie samochodów pod drzewami ani w pobliżu reklam. Należy także uprzątnąć wszystkie luźne przedmioty z balkonów oraz ogrodów.

  OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER INFORMACYJNY I POWINNO BYĆ UDOSTĘPNIANE W CELU DOTARCIA DO SZERSZEJ GRUPY ODBIORCÓW.

  #ostrzeżenie #pogoda #Polska #weather


Log in to reply
 

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy