• | Premium

  WIOSNA!!!!

  Tak. Dziś od godziny 4:50 mamy już kalendarzową wiosnę. Po ostatnich ciepłych dniach przychodzi niestety ochłodzenie. W górach znów sypnie śniegiem, a nocami pojawią się minusy na termometrach.
  Nagły "atak" zimy planowany na 25-26 marca rozpłynął się jak plama ropy na Atlantyku. Co ciekawe, za tydzień przestawiamy się na czas letni - czyli przesuwamy wskazówki z godziny 2 na 3. To za tydzień. Zapraszam do prognozy weekendowej.

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Polska znajduje się w oddziaływaniu niewielkiego klina wyżowego, który "wdziera" się od zachodu. Południe kraju jeszcze w zasięgu przesuwającego się nieco pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie opadu deszczu, a w górach śniegu. Następnie niemal natychmiast dostaniemy się pod wpływ rozległego układu wyżowego, który rozciągnie się także nad Rosję. Spowoduje to spływ arktycznej masy powietrza. Zrobi się ładnie, ale chłodno, a dla niektórych (ciepłolubów) zimno.

  photo: Windy; licence: cc

  20.03.2020r - PIĄTEK

  Poranek z zachmurzeniem dużym/całkowitym. Spora część Polski w mgłach i zamgleniach. Tak jest m.in w Toruniu, gdzie widzialność pozioma spadła do 100-200 m. Ogólnie na południu jeszcze możliwe są niewielkie przejaśnienia. Przelotne opady deszczu w centrum, na północy, zachodzie i w miarę upływu dnia także na południu. Nad morzem niewykluczone opady o charakterze konwekcyjnym. Podobnie jak późnym popołudniem na południu. Nocą z piątku na sobotę na Dolny Śląsku, w Opolskim oraz w Małopolsce opady mieszane, które będą zamieniały się w opady samego śniegu. Mieszańce możliwe także na Warmii, Podlasiu oraz na Pomorzu.

  NA DROGACH, GDZIE POPADA ŚŃIEG BĘDZIE ŚLISKO, TYM BARDZIEJ, ŻE RUCH JEST I BĘDZIE MIZERNY.

  Temperatury maksymalne będą wahać się od 5-6 stopni na północy, przez 8-9 w centrum, na zachodzie i wschodzie do 12-14 (lokalnie 15) na południu. Wiatr słaby, wieczorem i nocą silniejszy na północy, osiągający 40 km/h. Będzie on zmieniał kierunek na północny. Ciśnienie będzie rosnąć

  UWAGA!!! PORANEK W WIELU MIEJSCACH WOJEWÓDZTW POŁUDNIOWYCH MOŻE PRZYNIEŚĆ BIAŁE KRAJOBRAZY I ŚLISKOŚĆ NAWIERZCHNI I TO POMIMO JESZCZE PLUSOWYCH LEKKO TEMPERATUR

  21.03.2020r - SOBOTA

  Zachmurzenie duże/całkowite przede wszystkim na południu kraju. Tam także opady deszczu/deszczu ze śniegiem i śniegu, który przy okazji temperatur lekko plusowych będzie objawiał się dość sporą średnicą płatków i dość szybko może nieco zabielić krajobraz. Północ Polski w zachmurzeniu umiarkowanym ze sporą ilością przejaśnień. Nie oznacza to, że się nic nie będzie działo. Nie jest wykluczone pojawienie się płytkiej konwekcji, co w rezultacie doprowadzić do wystąpienia przelotnych opadów deszczu lub śniegu. Krupa śnieżna lub lodowa także może się pojawić. Centrum prawdopodobnie bez opadów. Zachód i wschód także, chociaż jakiś punktowy opad może się zdarzyć. Po południu na północy/północnym wschodzie bezchmurne niebo. Od 0-2 stopni na krańcach Polski południowej przez 3-4 na północy do 5-6 na południowym zachodzie i zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, osiągający 60 km/h, będzie wiał z kierunku północnego.

  UWAGA!!! NOCĄ Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ W CAŁEJ POLSCE SPADKI TEMPERATURY DO WARTOŚCI UJEMNYCH. LOKALNIE NA OTWARTYCH TERENACH MOŻE BYĆ NAWET -8/-10 STOPNI. WYSOKO W GÓRACH PONIŻEJ -20 STOPNI.

  22.03.2020r - NIEDZIELA

  Zachmurzenie małe lub jego brak. Nieco więcej chmur (o ile się pojawią) wystąpi na północnym zachodzie i tam niewykluczone jakieś przelotne opady śniegu lub marzącego deszczu powodującego gołoledź. Opady niewykluczone także w Tatrach oraz Bieszczadach.Pozostała część kraju, bez opadów. Od -5 stopni na południowym wschodzie oraz -3 na południu przez 0-2 w Lubelskim do 1-3 stopni w pozostałej części Polski. Najcieplej na północnym zachodzie, gdzie termometry mogą pokazać 4 stopnie. Wiatr nadal umiarkowany szczególnie na wschodzie, będzie potęgował uczucie chłodu. Ciśnienie bardzo szybko wzrośnie, co przełoży się na Wasze niekoniecznie dobre samopoczucie.

  Ochłodzenie potrwa prawdopodobnie parę dni, po czym znów temperatura zacznie rosnąć. Dla Waszych i moich systemów odpornościowych nie jest to do końca dobra wiadomość. Ale nie ma tego złego.....Przypominam, że od dziś mamy pełnoprawną wiosnę :D

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy