• | Premium

  Jedni się cieszą, inni nie. Mowa tutaj o wczorajszej pogodzie. Czasem słońce, czasem śnieg. Dodatkowo jeszcze ten bardzo silny wiatr. Obecnie pogoda się nam stabilizuje. Na południu Polski mamy piękną zimę, którą widać na załączonych zdjęciach. Na szczytach górskich temperatura spadła poniżej -20 stopni. Jak dołożymy do tego stanu rzeczy silny wiatr, to okaże się, że odczuwalna sięgnęłaby około -30 stopni.
  Obecnie najzimniej jest w Jakuszycach (-16 stopni), a najcieplej na platwormie Petrobaltic (+2,0 stopnie).

  Przed nami sporo słonecznych, stabilnych i suchych dni. Wstępne prognozy zakładają tydzień bez kropli deszczu czy śniegu (oprócz dziś), z tendencją do powolnego ocieplania się.

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Polska znajduje się w obszarze wysokiego ciśnienia w sporym układzie wyżowym. Póki co układ nigdzie się nie wybiera, a ciśnienie w centrum wyżu wahać się będzie pomiędzy 1035 - 1039 hPa. Oznaczać to będzie nienajlepsze samopoczucie. Na plus trzeba napisać, że będzie pogodnie i "rześko".

  photo: Windy.com; licence: cc

  23.03.2020r - PONIEDZIAŁEK

  Zachmurzenie małe lub jego brak. Jedynie na południu zachmurzenie umiarkowane i duże. Do południa możliwe tam jeszcze przelotne opady śniegu. W Tatrach utrzymają się one prawdopodobnie do drugiej części dnia. Chłodno a w górach zimno. Tam temperatura sięgnie -15 stopni. Na pogórzu od -4 do -1 stopnia.

  Niziny, to temperatury od 2 do 4 stopni, z tym że te 4 wystąpią w Polsce północnej, zachodniej i północno zachodniej. Wiatr jeszcze od dzielnic centralnych po południowe umiarkowany i dość silny Północna część kraju już w znacznie słabszych porywach. CIsnienie będzie stabilne, ale "przeszkadzające".

  UWAGA!!! O PORANKU WE WTOREK WSZĘDZIE ZNACZNE SPADKI TEMPERATUR. NA OTWARTYCH PRZESTRZENIACH ORAZ MROZOWISKACH TEMPERATURA MOŻE SPAŚĆ DO -8/-10 STOPNI. W GÓRACH ZNÓW SPADKI PONIŻEJ -20 STOPNI!!!

  24.03.2020r - WTOREK

  Zachmurzenie małe lub jego całkowity brak. Opadów nie przewiduje się wcale. Znów w górach około -15/-16 stopni. Na pogórzu od -4 do 0 stopni. Pozostała część kraju w temperaturze od 1 do 2 stopni na południu oraz wschodzie. 3-4 w centrum, na zachodzie i północy. Wiatr słaby, nieznaczący. Ciśnienie nadal się niewiele zmieni i będzie cały czas przeszkadzać meteoropatom.

  Kolejne dni z powolnym ociepleniem. Pod koniec tygodnia oraz w weekend doświadczymy nieco mocniejszej adwekcji ciepła. Niestety w czasie kwarantanny, to nie są do końca dobre wiadomości. Na termometrach nawet 16-17 stopni.
  Korzystajcie ze słońca nawet z balkonów i ogrodów. Było do tej pory go mało, więc naturalną witaminę D trzeba uzupełnić.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy