• | Premium

  Nieuchronnie zbliżamy się do końca marca. Jaki był to miesiąc? Uważam, że normalny. Były opady, był mróz, ale także było ciepło i słonecznie. Wczoraj ten kto nie patrzył w niebo, dość sporo stracił. Chmury cirrus oraz cirrostratus szalały jak dzieciaki. Na niebie mogliśmy podziwiać łuk okołozenitalny, łuk styczny, halo (lokalnie podwójne) oraz słońca poboczne.

  To taka kropelka czegoś innego w obecnej sytuacji w kraju. Najbliższy weekend to kontynuacja słonecznej pogody z pokryciem nieba chmurą wysoką i lokalnie średnią. Zmiany pojawią się w niedzielę. Na uwagę zasługują temperatury. Będzie ciepło....

  Sytuacja baryczna/synoptyczna

  Znajdujemy się na skraju wyraźnie zaznaczonego wyżu, który obecnie znajduje się nad Estonią. Powoli i sukcesywnie będzie przesuwał się on nad Rosję, niejako wymuszając adwekcję (napływ) cieplejszych mas powietrza. Na zachodzie króluje wyż na Atlantyku. W jego centrum prognozuje się ciśnienie sięgające 1051 hPa a może i więcej. W niedzielę prawdopodobnie do naszego kraju dotrze front atmosferyczny, który przyniesie opady przede wszystkim w południowych regionach. Spłynie niestety arktyczna masa powietrza.
  Photo: Windy; licence: cc

  27.03.2020r - PIĄTEK

  Zachmurzenie małe lu lokalnie jego brak. Raczej możemy być skazani na chmurę wysoką. Może okaże się, że znów na niebie będą wariacje optyczne. Zachęcam Was do bacznej jego obserwacji. Opadów nie przewiduję. Na termometrach wiosna. Od 12 do 15 stopni. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, osiągający 30-35 km/h. Ciśnienie powoli zacznie spadać.

  28.03.2020r - SOBOTA

  Zachmurzenie nadal małe lokalnie na południowym wschodzie umiarkowane. Opadów nadal się nie przewiduje. Poza pomorzem, gdzie będzie około 7-8 stopni, wszędzie od 12 do 14 lokalnie 15 stopni. Niewykluczone, że gdzieś będzie więcej :). Można powiedzieć: Pogoda idealna na grill rodzinny. Wiatr słaby, ciśnienie nadal będzie spadać. Na szczęście nie drastycznie.

  29.03.2020r - NIEDZIELA

  Zachmurzenie umiarkowane, powoli wzrastające do dużego. Północ Polski jeszcze do południa powinna zmagać się z opadami deszczu, które będą przechodziły w miarę przesuwania się frontu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Strefa wilgoci będzie przesuwać się na południe. Gdzie będzie najwięcej opadów? Prawdopodobnie na południu, ale z prognozą należy poczekać do jutra.

  Tak też uczynię. Północ kraju już z temperaturami od 1 do 3 stopni. W głębi Polski od 9 do 12-13 stopni. Najcieplej na południowym wschodzie i wschodzie, gdzie będzie od 14 do 15 stopni. Wiatr słaby, jednak na północy silny i porywisty, osiągający prędkość 70 km/h w porywach. Na Bałtyku sztorm. Ciśnienie zacznie mocniej spadać.

  Jutro postaram się przybliżyć spodziewaną sytuację opadową na niedzielę. Także cierpliwości :). Życzę spokojnego i zdrowego weekendu.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy