Idą znaczące zmiany - prognoza pogody dla Polski


 • | Premium

  Witajcie. Przed nami kolejny weekend. Weekend jeszcze niezbyt ciepły, ale tak jak we wczorajszym poście muszę powiedzieć - TAK - Idą znaczące zmiany. Zrobi się znacznie cieplej, ale o większych opadach niestety nie ma mowy :(.

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Nad Polską obecnie dominuje pole obniżonego ciśnienia z oddziaływaniem niżu znad Skandynawii, którego fronty będą przechodziły fronty atmosferyczne, które przyniosą przelotne opady. Jeszcze napływać będzie powietrze Polarnomorskie. Nieco zaostrzony gradient poziomy ciśnienia sprawi, że wzrośnie prędkość wiatru, a przy okazji szybszy przepływ może faworyzować płytką, lokalną konwekcję.

  photo: Windy.com; desc: Polska pogoda; licence: cc

  3.04.2020 - PIĄTEK

  Zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane i duże. Strefa chmur będzie się przesuwała się z północy na południe. Na północy opady o charakterze konwekcyjnym, które mogą być chwilami mocniejsze. Niewykluczony jest deszcz ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Niewykluczone są także pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Najwięcej opadów należy się spodziewać w pasie Pomorza, przez Warmię, Mazury oraz Podlasie. Przelotne opady także na Dolnym Śląsku, w Opolskim i Świętokrzyskiem.

  Gdzie indziej prawdopodobnie padać nie będzie. 6-7 stopni na północy, 9-10 w centrum, na zachodzie i wschodzie, 11-12 lokalnie 13 na południu Polski. Wiatr umiarkowany, przede wszystkim na północy silny i porywisty, osiągający prędkość 70-80 km/h. Nad samym morzem możliwe porywy przekraczające 90 km/h. Ciśnienie będzie nadal spadać. Na szczęście nie drastycznie.

  WIATR LOKALNIE MOŻE POWODOWAĆ SZKODY MATERIALNE!!!

  UWAGA!!! PORANEK Z PIĄTKU NA SOBOTĘ PRZYNIESIE PRZYMROZKI DO -5 STOPNI!!!

  4.04.2020 - SOBOTA

  Zachmurzenie małe lub jego brak szczególnie na wchodzie i w centrum. Na zachodzie i północy, nieco więcej chmur. O poranku na Warmii możliwe przelotne, opady śniegu. W ciągu dnia przelotne opady na Pomorzu, Warmii i Mazurach.

  Nad resztą Polski trochę chmur i trochę słońca. Na termometrach od 6-7 stopni na północny do 8-10 nad resztą Polski. Najcieplej będzie na południu, gdzie lokalnie temperatura podskoczy do 11 stopni. W górach mróz do -6 stopni (nocą do -15). Wiatr osłabnie, jednak nad Podlasiu oraz Warmii jeszcze będzie wiał umiarkowanie.
  Ciśnienie będzie delikatnie się wahać.

  5.04.2020 - NIEDZIELA

  Zachmurzenia brak. Lokalnie na zachodzie gdzieś pojawi się chmura wysoka. Bez opadów :(, bez wody z nieba, bez życia.....Temperatura od 10 do 14 lokalnie 15 stopni (zachód Polski). Wiatr nieznaczący. Ciśnienie dość szybko będzie rosnąć, a oznacza to dość kiepski dzień dla meteoropatów.

  Kolejne dni nadal bez opadów :(....Będzie coraz cieplej. W środku tygodnia możliwe są już pierwsze dwudziestki tegoroczne.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internalWindyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy