Na południu kraju możliwe burze - KOMUNIKAT

 • | Premium

  KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA UMIARKOWANYCH/INTENSYWNYCH OPADÓW DESZCZU, LOKALNIE OPADÓW GRADU ORAZ BURZ.

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 25.04.2020r - 11:00 CEST - 25.04.2020r - 21:00 CEST.

  OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM -

  • woj. świętokrzyskie
  • woj. lubelskie
  • woj. podkarpackie
  • woj. małopolskie

  SYTUACJA BARYCZNA -
  Znajdujemy się obecnie pomiędzy dwoma frontami atmosferycznymi o charakterze chłodnym. Jeden z nich przesuwa się na południu Polski. W miarę upływu dnia nastąpi aktywacja frontu za którym napływa nieco "ostrzejsze" powietrze pochodzenia Polarnomorskiego.

  OPIS -
  Jak widać, modele i prognozy dotyczące deszczu i burz zmieniają się z każdą aktualizacją. Jeszcze dwa dni temu mieliśmy niemal na talerzu opady i burze niemal w całym kraju. Wczoraj było niewielkie ryzyko wystąpienia opadów i burz i to pomimo, że gdzieniegdzie pojawiły się komunikaty.
  Dziś szansa jest znacznie większa. Szczególnie na południu Polski, gdzie będziemy mieli podwyższone wskaźniki termodynamiczne. Zwiększy się nieco gradient pionowy temperatury oraz nieco zwiększony przepływ w środkowej troposferze.

  Największe szanse na intensywne opady oraz burze mają mieszkańcy Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego. Nad tym ostatnim nie wykluczam pojawienia się pojedynczego lub dwóch przypadków burzy superkomórkowej. Ogólnie nad regionami objętymi komunikatem należy (przede wszystkim w drugiej części dnia) spodziewać się lokalnie intensywnych opadów deszczu. Niewykluczony opad drobnego gradu. Zjawiska konwekcyjne będą miały charakter raczej rozproszony, jednak nie można wykluczyć pojawienia się większej struktury. Wiatr podczas zjawisk konwekcyjnych może osiągać 60-70 km/h w porywie.
  1a8b0d3e-5152-4529-ab01-ecf41b7f68dd-image.png

  Jeszcze jedna notka. Pozostała część Polski także może liczyć na przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, jednak komunikat wydałem dla regionów, które będą na te zjawiska najbardziej narażone.

  #komunikat #pogoda #Polska #niebo #burza #thunderstorm

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy