Dziś opady możliwe w całej Polsce.

 • | Premium

  Witajcie. Dziś nie będzie komunikatu. Uznałem, że kolejny będzie po prostu nudny. Nie oznacza to, że w pogodzie będzie nudno. Będzie tak, jak chcemy - deszczowo i lokalnie burzowo.

  Przyjrzyjmy się, co nas dziś czeka.

  Znajdujemy się w oddziaływaniu niewielkiej zatoki niżowej niżu znad Skandynawii. Pamiętacie wczorajszy front atmosferyczny? To za nim napłynęło chłodniejsze, mniej stabilne termodynamicznie powietrze. W nim w ciągu dnia (zresztą już widać na Pomorzu efekty) dojdzie do zainicjowania konwekcji, co w rezultacie da przelotne opady deszczu oraz lokalne burze.

  Rozwój głębszej konwekcji nastąpi prawdopodobnie jeszcze przed południem. Z uwagi na średnią zawartość wody w troposferze (18-22 mm) opady nie powinny powodować powodzi nawalnych, chociaż podtopienia mogą się lokalnie zdarzyć.
  71b6fbac-c44f-4ef5-a0f2-373928bf2914-image.png

  Dlaczego?

  Otóż komórek będzie bardzo dużo (liczne), będą miały charakter rozproszony ale mogą następować jedna po drugiej. Przepływ powietrza także nie będzie znaczący, ale nie na tyle słaby, by powodować, że komórki będą nosić znamiona "stacjonarnych". Podczas konwekcji może mocniej powiać - do 60 km/h. Najwięcej komórek spodziewać się można na zachodzie i północy. Niewykluczone, że na Warmii i Mazurach spotkamy nieco mocniej zorganizowaną strukturę. Podobnie będzie na Podkarpaciu i lokalnie na Mazowszu.

  Jedno muszę Wam napisać. Dziś znów możliwe malownicze krajobrazy z komórkami konwekcyjnymi, dlatego zapraszam wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu (z zachowaniem środków ostrożności).

  #pogoda #prognoza #Polska #Poland

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy