• | Premium

  Pada!!! Pada!!! Leje !!! Pada !!! Sypie i....znów pada....O poranku otworzyłem okno i przez chwilę poczułem się jak na urlopie w górzystym terenie, w kompletnej głuszy. Prze chwilę było naprawdę błogo.

  Obecnie nad krajem mamy dwie strefy opadów. Jedna rozciąga się na południu - Świętokrzyskie, Lubelskie, Podkarpackie, lokalnie Śląskie i Małopolskie. Tutaj lokalnie opady są mocniejsze. Druga strefa zaznacza się na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Jak widzicie na screenie z kamer Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR widać wyraźnie, że np. w Kościelisku leży śnieg. Co więcej? Będzie dziś go więcej. Na Podhale i w góry na chwilę wraca zima.

  Dziś jeszcze na południu chwilami intensywne opady deszczu, a na pogórzu i w górach także śniegu.

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Polska znajduje się pod wpływem frontu atmosferycznego z wykształconym płytkim niżem ośrodka zasadniczego, który znajduje się nad Rosją.

  Na północnym wschodzie Europy mamy natomiast "wbijający" się klinem, co nieco zaostrzy gradient (różnicę) i doprowadzi do wzrostu prędkości wiatru. Będzie napływać chłodne powietrze Polarnomorskie. Po przejściu frontu do głosu dojdzie prawdopodobnie klin wyżowy i nieco poprawi nam pogodę w kraju. Nie oznacza to jednak, że chmur będzie mało.

  6.05.2020r - ŚRODA

  Zachmurzenie umiarkowane i duże/całkowite niemal nad całym krajem. Opady deszczu o charakterze niemal ciągłym na wschodzie, południowym wschodzie i południu. W górach i na pogórzu opady śniegu i to chwilami intensywne.

  W miarę upływu dnia na północnym zachodzie zacznie się nieco rozpogadzać i miejscami pojawi się gdzieniegdzie słońce. 0-2 stopnie na pogórzu, 2-5 na południowym wschodzie 6-9 na wschodzie i północnym wschodzie. 10-12 w centrum oraz nad morzem. 14-15 w Wielkopolsce, na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie nieco spadnie, wieczorem będzie wzrastać.

  7.05.2020r - CZWARTEK

  Zachmurzenie umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami nad całą Polską. Z upływem dnia dojdzie do zainicjowania punktowej konwekcji. Lokalnie przelotnie popada deszcz, chwilami mocniej. Opady wystąpią przede wszystkim w centrum, na południowym wschodzie oraz w Wielkopolsce sięgając

  Pomorza zachodniego. Najładniejsza pogoda prawdopodobnie wystąpi na Mazurach oraz Podlasiu. Temperatury dość wyrównane. Od 10-11 do 12-13 lokalnie na zachodzie 14 stopni. Wiatr słaby chwilami umiarkowany, wiejący nadal z północnego zachodu. Ciśnienie wzrośnie.

  photo: Windy.com; licence: cc

  Od mniej więcej piątku powoli zacznie zmieniać się cyrkulacja powietrza na południowo zachodnią. Oznacza do adwekcję (napływ) ciepła i stopniowy wzrost temperatur. Oj nie zazdroszczę sobie i alergikom, bo po tym deszczu jak strzelą 20-tki i słońce się troszkę obnaży z promieni, to pyłki buchną w mordki, jak skacowany oddech męża próbujący pocałować rano swoją żonę......

  Nadal przyglądam się sytuacji na początek przyszłego tygodnia, zmienia się nieco "termin" aktywacji frontu, dlatego na analizę musicie jeszcze grzecznie poczekać :).

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

  https://www.windy.com/-Wind-gusts-gust?gust,51.200,14.370,6,i:pressure,internal

 • Banned

  This post is deleted!
Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy