• | Premium

  Wydawać by się mogło, że sezon burzowy jest dość "cienki". Taki rzeczywiście jest, jednak gdy pojawi się jakaś komórka konwekcyjna i burza, to albo jest to klaster wielokomórkowy lub superkomórka, która generuje grad i solidną porcje opadu. Tak właśnie było wczoraj na zachodzie kraju.

  Od dziś niemal codziennie "gdzieś" pojawi się przelotny deszcz oraz lokalna burza. Temperatury pozostaną na poziomie wiosennym, a uczucie chłodu spotęguję obecność silniejszego wiatru.

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Znajdujemy się pomiędzy dwoma niżami barycznymi. Jeden stacjonuje nad Niemcami, drugi znajduje się na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Na wschodzie kraju nadal zaznaczać się będzie strefa frontu atmosferycznego, która przyniesie opady i burze.

  Nadal napływa masa powietrza polarnomorskiego. Niż znad Ukrainy i Białorusi powoli będzie się rozpadał, a ten znad Niemiec będzie przesuwał się na północ i około piątku przyniesie front atmosferyczny, który będzie wędrował z południowego zachodu na północy wschód. Zrobi się także cieplej.

  photo: Windy.com; licence: cc

  3.06.2020r - ŚRODA

  Zachmurzenie małe lub jego brak na przeważającym obszarze kraju. Więcej chmur i niemal zachmurzenie całkowite na wschodzie oraz południu. Już od rana padać będzie we wschodnich województwach.Opady możliwe także w górach oraz na Mazowszu.

  Około południa we wschodniej części kraju pojawią się także opady o charakterze konwekcyjnym. Niewykluczone burze. Nie jest także wykluczone, że deszcz i jakaś burza pojawią się także w dzielnicach centralnych. Na zachodzie bez opadów.

  Od 12-13 stopni na południowym wschodzie przez 13-14 na wschodzie. 16-18 w centrum i na Kujawach do 20-22-23 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. W górach około 0 stopni. Na pogórzu od 9 do 12 stopni. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z północnego wschodu i północy. Ciśnienie jeszcze spadnie.

  4.06.2020r - CZWARTEK

  Polska będzie podzielona na dwie strefy zachmurzenia większego - północny wschód oraz południe a następnie zachód kraju. Centrum, północny zachód i południowy wschód z zachmurzeniem małym.

  W ciągu dnia punktowe opady deszczu przede wszystkim na Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz lokalnie na Mazowszu.Silniejsze opady z możliwością wystąpienia burz podczas których może pojawić się grad i powiać silniejszy wiatr na całym południu i południowym zachodzie/wschodzie kraju.

  Spore szanse na pojawienie się superkomórek burzowych i lejów kondensacyjnych. Nawet mógłbym pokusić się o wystąpienie pełno-postaciowej trąby powietrznej (o ile pozwolą warunki - szczególnie Podkarpackie).

  Temperatura od 14-16 stopni na północnym wschodzie przez 16-18 stopni na Kujawach oraz w strefach opadów. Najcieplej w centrum i na zachodzie, gdzie będzie odpowiednio od 21 do 24 lokalnie na krańcach zachodnich 25 stopni. Wiatr słaby na wschodzie, na zachodzie i w centrum umiarkowany ze wschodu. Podczas burz może wiać z prędkością 70 km/h.

  photo: Windy.com; licence: cc
  Wczorajsza burza nad Poznaniem: Fot by: Justyna Krawczyk

  A w weekend??? Opady przelotne, lokalne burze, które mogą być gwałtowne oraz znacząca adwekcją ciepła, szczególnie na południu i wschodzie. Dziś uważamy na lokalne burze na wschodzie a jutro jeszcze mocniej uważamy na lokalne burze na południu i w górach. Prawdopodobnie pojawi się odpowiedni komunikat.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy