• | Premium

  Witajcie. DZIŚ BĘDZIE SPORO WAŻNYCH INFO POGODOWYCH, więc bardzo proszę o dokładne czytanie :).

  Dobrnęliśmy do weekendu. Pierwszego, czerwcowego weekendu, który niektórym mieszkańcom naszego kraju może dać popalić i to prawie dosłownie. W pogodzie zagości nieco większa dynamika. Fani groźniejszych zjawisk pogodowych będą mieli co robić. Ci którzy ich nie lubią, muszą to po prostu przeżyć.

  photo: Windy.com; licence: cc

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Już wczoraj dostaliśmy się pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego, który przyniósł szczególnie na zachodzie i południu opady deszczu oraz lokalne burze. Trzeba jednak przyznać, że burz nie było wiele, jedynie mocniej padało.

  Sytuacja będzie się jednak nieco zmieniać. Przez nasz kraj przejdzie strefa frontu chłodnego niżu znad morza Północnego. Szorująca z zachodu na wschód strefa wyprze cieplejszą masę powietrza. W strefie przedfrontowej jest spora szansa na pojawienie się niewielkich stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Szczególnie narażone na nie będą województwa: Pomorskie, warmińsko-Mazurskie, Mazowieckie, kujawsko-pomorskie oraz Podlaskie. Tymczasem nocą szczególnie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się kolejna strefa frontu o charakterze okluzji, który przyniesie kolejne opady.

  O ile sobota będzie względnie spokojna, o tyle niedziela zapowiada się prawdopodobnie nieco bardziej dynamicznie. Przez Polskę będzie rozciągał się quasi stacjonarny front atmosferyczny, który przyniesie sporą ilość opadów oraz burz. Niedziela więc niekoniecznie będzie "spokojna".

  photo: Windy.com; licence: cc

  5.06.2020r - PIĄTEK

  Zachmurzenie małe od rana na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu. Więcej przejaśnień także w centrum. Zachód kraju w zachmurzeniu dużym/całkowitym z opadami deszczu. Chwilami opady mogą być mocniejsze.

  Po południu w lokalnych strefach zbieżności w dolnej troposferze dojdzie do zainicjowania głębszej konwekcji. Szczególnie na północy i północnym wschodzie warunki do powstania superkomórek burzowych będą spore. Z uwagi na dość sporą ilość wody w troposferze (PW do 32 mm), komórki konwekcyjne będą dość mocno uwodnione.

  Oznacza to, że lokalnie może dojść do potopień. Niższy poziom kondensacji wraz z nieco podwyższoną wirowością (szczególnie na Warmii, Maurach oraz Podlasiu) mogą spowodować wytworzenie się trąby powietrznej. Silne, konwekcyjne opady spodziewane są także na Mazowszu, lokalnie w łódzkim oraz kujawsko-pomorskim.

  Późnym wieczorem rozpada się na wschodzie kraju. Burze będą powoli zanikać, ale strefa opadów umiarkowanych powinna dotrzeć do lubelskiego około 21-23 CEST.

  Temperatura zróżnicowana. Najcieplej będzie na wschodzie oraz w centrum, gdzie spodziewać się można temperatur rzędu 22-25 stopni. W strefie opadów i frontu znacznie chłodniej. Zachód, północ i południe po przejściu to ok 14-16 stopni. Wiatr słaby, na południowym wschodzie umiarkowany z południa, skręcający na zachodni. Ciśnienie jeszcze spadnie.

  6.06.2020r - SOBOTA

  Zachmurzenie małe ze sporą ilością przejaśnień w centrum, północnym wschodzie i południu. Zachód/południowy wschód i północ w zachmurzeniu umiarkowanym i dużym i już od rana opady deszczu o charakterze przelotnym.

  Z upływem dnia chmur warstwowych mniej i wszędzie będziemy mieli sporo przejaśnień. Na zachodzie i północy lokalnie zdarzyć się może przelotny/malowniczy opad o charakterze konwekcyjnym.

  Temperatura od 14-15 stopni nad samym morzem przez 16-17 na północnym zachodzie. 18-20 stopni na zachodzie, w centrum do 22 stopni. Najcieplej na południowym wschodzie, gdzie na termometrach zobaczycie aż 25 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, szczególnie na północy kraju, gdzie w porywie będzie osiągał 60 km/h. Kierunek dominował będzie południowo zachodni. Ciśnienie ustabilizuje się.

  7.06.2020r NIEDZIELA - UWAGA!!!! MOŻLIWY POWAŻNIEJSZY INCYDENT BURZOWY W POLSCE!!!

  Zachmurzenie małe i umiarkowane w centrum, na południu i północnym wschodzie Na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże i już od rana możliwe przelotne opady deszczu. Podobnie będzie na wschodzie.

  W miarę upływu dnia dojdzie do szybkiego rozwoju chmur pionowych. Od mniej więcej Wielkopolski podążając w kierunku wschodnim będziemy mieli do czynienia z wyższym parametrem energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie - CAPE - 250 - 1500 J/kg z tym że najwięcej energii skumulowane będzie na wschodzie kraju. Uskok i skrętność wiatru także będą podwyższone.....na tyle, że na Kujawach oraz w północno-wschodniej części kraju niewykluczone jest pojawienie się burz o charakterze superkomórkowym, a tak naprawdę istnieje szansa, że tego typu burze pojawią się niemal w całej rozciągłości województw wschodnich. Wodność troposfery zbliży się do magicznych 40 mm, a to oznacza, że komórki będą doskonale uwodnione.

  Niski poziom kondensacji z uniesienia może faworyzować pojawienie się paru przypadków trąb powietrznych. Obok silnych opadów pojawić się może grad o średnicy 2-4 lub więcej cm. Na uwagę zasługiwać będzie niski przepływ powietrza, a to oznacza, że komórki burzowe/opadowe będą niemal stacjonarne. Dojdzie do wielu podtopień i zalań.

  Na pewno już jutro pojawi się odpowiednie ostrzeżenie, którego nie możecie przegapić. Zachód i centrum także w przelotnych, konwekcyjnych opadach i tu także może zdarzyć się silnie uwodniona komórka lub superkomórka oraz trąba powietrzna lub lej kondensacyjny.

  Późnym wieczorem burze z silniejszym opadem także na południu kraju. Temperatura od 16-18 stopni na zachodzie do 26/27 w centrum i na wschodzie (kontrast termiczny oraz strefy zbieżności także będą miały wpływ na rozwój burz). Wiatr słaby wręcz niewyczuwalny. Ciśnienie stabilne.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy