• | Premium

  photo: Windy.com; licence: cc

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 7.06.2020r - 11:00 CEST - 08.06.2020r - 03:00 CEST
  photo: Windy.com; licence: cc

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

  • Obszary zaznaczone kolorem z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy 2-4 cm. Niewykluczone trąby powietrzne,

  • Obszary zaznaczone kolorem zielonym z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Niewykluczone opady gradu o średnicy nie przekraczającej 2 cm.

  SYTUACJA BARYCZNA

  Polska zgodnie z prognozami znajduje się z oddziaływaniu quasi-stacjonarnego (prawie stacjonarnego) frontu atmosferycznego, który ma tendencje do falowania. Nie jest wykluczone, że na owym zafalowaniu pojawi się ośrodek niskiego ciśnienia. Front oddziela masy powietrza polarnomorskiego ciepłego od polarnomorskiego o cechach chłodnych.W wielu miejscach Polski wschodniej będziemy mieli do czynienia z dolnotroposferycznymi strefami zbieżności wiatru, które jedynie zintensyfikują zjawiska burzowe.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • UMIARKOWANE/INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY 2-4 CM
  • SILNY I PORYWISTY WIATR W PORYWIE OSIĄGAJĄCY 70 KM/H.
  • NIEWYKLUCZONE TRĄBY POWIETRZNE
  • BURZE WIELO/SUPERKOMÓRKOWE
  • NIEWYKLUCZONE ZJAWISKA MICROBURST

  OPIS ZAGROŻENIA

  Przyszedł czas na nieco groźniejszą aurę. Front atmosferyczny z cechami zafalowania, oddzielający masy powietrza o odmiennych właściwościach fizycznych. Front prawie stacjonarny nie jest niestety niczym dobrym.

  Tym razem będziemy mieli do czynienia z wysypem zjawisk konwekcyjnych w warunkach niestabilności. Największym zagrożeniem dziś będą lokalnie intensywne opady deszczu (Precipitable water w zakresie 30-38 mm), które będą powodować podtopienia i zalania dróg, pól oraz domów. Niestety dziś także musimy zmierzyć się z opadami gradu, które lokalnie będą miały średnicę 4 cm.

  Nie jest wykluczone oczywiście, że ten grad będzie większy. Burze zaczną się uaktywniać w godzinach południowych. Na uwagę zasługuje to, że będą one powstawać dosłownie "piorunująco". Pojedyncza chmura może w kilkadziesiąt minut rozrosnąć się do całkiem pokaźnych rozmiarów.

  Burze po południu mogą lokalnie mieć charakter superkomórkowy. Lokalnie niskie LCL spowoduje, że nie jest wykluczone pojawienie się trąby powietrznej. Trzeba wspomnieć także o niemal zanikającym przepływie powietrza, co może być przyczyną, iż komórki mogą posuwać się bardzo powoli i mieć lokalnie charakter prawie stacjonarny.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy