• | Premium

  photo: Windy.com; licence: cc

  !!! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 17.06.2020r – 07:00 CEST – 18.06.2020r – 03:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM -

  • Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych/nawalnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy 1–3 cm, silnego wiatru, który w porywach może osiągać 90 km/h. Jest również szansa na pojawienie się lejów kondensacyjnych/trąb powietrznych.

  • Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy 1-2 cm oraz silnych porywów wiatru w zakresie 60-70 km/h.

  SYTUACJA BARYCZNA - Znajdujemy się nadal w zasięgu frontu atmosferycznego, który oddziela dwie skrajne masy powietrza. Widać także zmierzający w naszym kierunku niż baryczny z okolic Rumunii. Niestabilna, bogata w wilgoć masa powietrza wraz z wystąpieniem wielu stref zbieżności doprowadzi do rozwoju głębokiej konwekcji. Będzie dynamicznie.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA -

  • UMIARKOWANE/INTENSYWNE/NAWALNE OPADY
   DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • SILNE PORYWY WIATRU W ZAKRESIE 60-90 KM/H
  • NIEWYKLUCZONE LEJE KONDENSACYJNE/TRĄBY
   POWIETRZNE.

  OPIS ZAGROŻENIA

  Niemal powtarza się sytuacja sprzed tygodnia. Znów zaczyna do nas docierać przetransformowane, gorące powietrze znad morza Czarnego. Jest ono bardzo bogate w wilgoć. Co więcej; jest niestabilne i to dość mocno.

  Już mniej więcej około południa w wielu miejscach powinna pojawić się głęboka konwekcja w której będziemy mieli do czynienia z intensywnymi/nawalnymi opadami deszczu. Tutaj przede wszystkim apel do mieszkańców Polski wschodniej, gdzie opady będą powodowały lokalne podtopienia oraz zalania. Komórki burzowe mogą przybierać charakter wielokomórkowy a także superkomórkowy.

  Dość niski prognozowany poziom kondensacji z uniesienia (LCL) może faworyzować pojawienie się lejów kondensacyjnych oraz trąb powietrznych. W ewentualnych burzach wielokomórkowych nie jest wykluczone pojawienie się silniejszego prądu zstępującego mimo dość sporych wartości zawartości wilgoci w środkowej troposferze.

  Grad, jeśli wystąpi, powinien mieć średnicę do 3 cm. Wiatr w konwekcji może być silny i lokalnie powodować zniszczenia (jeśli dojdzie do zejścia silnego prądu zstępujęcego).

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy