Ulewy, burze i trąby powietrzne nad Polską
-
!!! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE !!!
ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 17.06.2020r – 07:00 CEST – 18.06.2020r – 03:00 CEST
OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM -
-
Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych/nawalnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy 1–3 cm, silnego wiatru, który w porywach może osiągać 90 km/h. Jest również szansa na pojawienie się lejów kondensacyjnych/trąb powietrznych.
-
Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy 1-2 cm oraz silnych porywów wiatru w zakresie 60-70 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA - Znajdujemy się nadal w zasięgu frontu atmosferycznego, który oddziela dwie skrajne masy powietrza. Widać także zmierzający w naszym kierunku niż baryczny z okolic Rumunii. Niestabilna, bogata w wilgoć masa powietrza wraz z wystąpieniem wielu stref zbieżności doprowadzi do rozwoju głębokiej konwekcji. Będzie dynamicznie.
SPODZIEWANE ZJAWISKA -
- UMIARKOWANE/INTENSYWNE/NAWALNE OPADY
DESZCZU - OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
- BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
- BURZE SUPERKOMÓRKOWE
- SILNE PORYWY WIATRU W ZAKRESIE 60-90 KM/H
- NIEWYKLUCZONE LEJE KONDENSACYJNE/TRĄBY
POWIETRZNE.
OPIS ZAGROŻENIA
Niemal powtarza się sytuacja sprzed tygodnia. Znów zaczyna do nas docierać przetransformowane, gorące powietrze znad morza Czarnego. Jest ono bardzo bogate w wilgoć. Co więcej; jest niestabilne i to dość mocno.
Już mniej więcej około południa w wielu miejscach powinna pojawić się głęboka konwekcja w której będziemy mieli do czynienia z intensywnymi/nawalnymi opadami deszczu. Tutaj przede wszystkim apel do mieszkańców Polski wschodniej, gdzie opady będą powodowały lokalne podtopienia oraz zalania. Komórki burzowe mogą przybierać charakter wielokomórkowy a także superkomórkowy.
Dość niski prognozowany poziom kondensacji z uniesienia (LCL) może faworyzować pojawienie się lejów kondensacyjnych oraz trąb powietrznych. W ewentualnych burzach wielokomórkowych nie jest wykluczone pojawienie się silniejszego prądu zstępującego mimo dość sporych wartości zawartości wilgoci w środkowej troposferze.
Grad, jeśli wystąpi, powinien mieć średnicę do 3 cm. Wiatr w konwekcji może być silny i lokalnie powodować zniszczenia (jeśli dojdzie do zejścia silnego prądu zstępujęcego).
„Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.
-