• | Premium

  photo: Windy.com; licence: cc
  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 19.06.2020r - 07:00 CEST - 03:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

  • Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych/nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Nie wyklucza się pojawienia silniejszych prądów zstępujących: Microburst/downburst. Istnieje ryzyko pojawienia się lejów kondensacyjnych oraz trąb powietrznych. Wiatr w porywach może osiągać 80-90 km/h

  • Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 1,5 cm. Niewykluczone pojawienie się prądów zstępujących: Microburst. Wiatr w porywach może osiągać 60-80 km/h.

  SYTUACJA BARYCZNA

  Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia z widoczną zatoką niskiego ciśnienia. Od południowego zachodu wgłąb kraju będzie powoli i sukcesywnie przemieszczał się front atmosferyczny. Istnieje także ryzyko pojawienia się niżu barycznego, który zintensyfikuje zjawiska pogodowe nad Polską. Napływa nadal bardzo bogate w wilgoć i niestabilne powietrze znad morza Czarnego.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • INTENSYWNE/NAWALNE OPADY DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • LOKALNE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE
   (MICROBURST/DOWNBURST)
  • SILNY I PORYWISTY WIATR DO 90 KM/H
  • NIEWYKLUCZONE LEJE KONDENSACYJNE ORAZ
   TRĄBY POWIETRZNE

  OPIS ZAGROŻENIA

  Czwartek pokazał nam, jak pogoda potrafi zmienić oblicze niejednego miasta czy miasteczka. W przeciągu około pół godziny Zgierz/Łódź/Brzeziny zostały zalane. Dziś prawdopodobnie będziemy mieli powtórkę z rozrywki. Otóż stratyfikacja chwiejna atmosfery z dużą porcją wilgoci i wysoką temperaturą, już faworyzują głęboką konwekcję. Jeszcze wczoraj na wschodzie mieliśmy niewielki niedosyt wilgotności. Dziś niemal od warstwy granicznej atmosfery po wysokość 500 hPa (5,5 km) mamy prognozowaną wilgoć na poziomie 60-75%.

  W ciągu dnia przede wszystkim w "żółtych" obszarach dojdzie do inicjacji głębokiej konwekcji. Już w godzinach przedpołudniowym lokalnie mocno popada i zagrzmi. W tejże strefie obok frontu zaznaczą się strefy zbieżności dolnotroposferycznej wiatru. Z uwagi na wyższy wskaźnik wodności troposfery PW (PWAT) opady mogą i prawdopodobnie będą mieć charakter intensywny i nawalny. Przepływ w środkowej troposferze także nie będzie pomagał. Komórki nie będą stacjonarne, ale będą przesuwały się dość wolno.

  Burze będą miały charakter jednokomórkowy/wyizolowany oraz wielokomórkowy. Jest spora szansa na łączenie się wielu komórek w większe klastry. Superkomórki także są niemal pewne. Wszelkiej maści twory przyniosą wspomniane lokalne nawalne opady, które będą powodowały podtopienia oraz zalania. Niestety scenariusz z wczoraj jest gdzieniegdzie bardzo możliwy.

  Spoglądając na dość niskie wartości LCL (poziom kondensacji z uniesienia) i skrętność wiatru (SRH) istnieje szansa na pojawienie się lejów kondensacyjnych oraz pełnopostaciowych trąb powietrznych. Nie wykluczam także pojawienia się lokalnych silnych prądów zstępujących o charakterze - microburst oraz szerszych downburst (marginalnie), które mogą powodować zniszczenia.
  Wiatr oczywiście w komórkach konwekcyjnych może osiągać 60-70 km/h a w niektórych przypadkach 80-90 km/h.

  Uważajcie przy obserwacjach, zachowujcie ostrożność i śledźcie aktualne dane radarowe oraz teledetekcyjne.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy