• | Premium

  Witajcie. W końcu zamiast komunikatu, czy ostrzeżenia znów kolejna prognoza pogody. Nie ukrywam, że będzie to pogoda dość dżdżysta. Niestety tam, gdzie prawie nic, lub wcale nie padało, padać nadal nie będzie. Tym razem więcej opadów będzie w centrum, na wschodzie i zachodzie. Na szczęście nie będzie tragedii (mam nadzieję).

  SYTUACJA BARYCZNA/SYNOPTYCZNA

  Nasz kraj znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia wyżu znad Danii, jednak nadal na pogodę wpływa odcięty niż z bańką chłodu, który przyniesie opady deszczu, a na wschodzie po południu lokalne burze.

  photo: Windy.com; licence: cc

  24.06.2020r - ŚRODA

  Zachmurzenie umiarkowane i duże niemal nad całym krajem. Jedynie na zachodzie kraju jeszcze od rana przejaśnienia i czyste niebo. Opady deszczu będą rozciągać się od Lubuskiego, Dolnośląskiego przez Wielkopolskę, łódzkie po Świętokrzyskie, Lubelskie i Podkarpackie. Chwilami opady mocniejsze.

  Po południu na wschodzie i lokalnie w centrum rozwiną się chmury konwekcyjne i może lać mocno, gdyż zawartość wody w słupie troposfery będzie wahać się pomiędzy 36 a 42 mm. Największe szanse na podtopienia i zalania (niestety) mają mieszkańcy woj. lubelskiego, mazowieckiego (południowa część) oraz lokalnie łódzkiego.

  Burze zaczną się się formować po południu. Nie jest wykluczony drobny grad i nieco silniejszy wiatr. Temperatury dość zróżnicowane. W bańce chłodu, czyi w strefie opadów od 16 do 18 stopni. Lokalnie może być 20. Północ kraju już w cieple. Od 21 do nawet 25-26 stopni na Podlasiu, Kujawach, Warmii, Mazurach i Pomorzu. Górna część Mazowsza także w temperaturach między 22 a 24 stopnie. Wiatr słaby z północnego wschodu. Ciśnienie stabilne.

  photo: Windy.com; licence: cc

  25.06.2020r - CZWARTEK

  Zachmurzenie małe i umiarkowane na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Od południowego wschodu przez centrum po północny wschód przelotne opady deszczu oraz burze, podczas których może padać intensywnie.

  Nie jest wykluczone pojawienie się burz superkomórkowych z gradem o większej średnicy. Nie jest wykluczone, że pojawi się gdzieś trąba powietrzna. Od 20 stopni na pogórzu przez 22-24 stopnie na południu do 26-27 stopni w pozostałej części kraju. Wiatr słaby w czasie burz porywisty wiejący ze wschodu i południowego wschodu.

  Ciśnienie nadal stabilne.

  Prawdopodobnie jutro pojawi się kolejny komunikat lub ostrzeżenie.

  Trzeba przyznać, że nasz klimat umiarkowany skazuje nas na skrajności. Mamy dłuższe okresy suche a następnie pada, pada i pada. Myślę, że będziemy musieli się do tego przyzwyczaić.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy