• | Premium

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 01.07.2020r - 19:00 CEST - 02.07.2020r - 12:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

  • Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, gradu o średnicy do 2-3 cm oraz silnych porywów wiatru dochodzących do 100 km/h.

  • Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu, gradu o średnicy 1 - 2 cm oraz silnych porywów wiatru dochodzących do 60-70 km/h

  SYTUACJA BARYCZNA

  Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu rozległego zafalowanego frontu atmosferycznego, który rozciąga się na linii województw północnych. Od południa Europy mamy do czynienia z adwekcją (napływem) niestabilnej i bardzo ciepłej masy powietrza. Północ w chłodzie. Gradient (różnica) temperatur nie jest oszałamiająca, ale szybki przepływ w środkowej i górnej troposferze może swoje niejako "dorzucić". Jeszcze należy zauważyć niż znad Skandynawii, który koniecznie chcę sięgnąć do nas niewielką zatoką.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • UMIARKOWANE/INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY 1-3 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD BURZOWY
  • NIEWYKLUCZONE SILNE PORYWY WIATRU NA CZOLE
   NOCNYCH I PORANNYCH BURZ W POSTACI PRĄDU
   ZSTĘPUJĄCEGO.
  • SILNE PORYWY WIATRU W ZAKRESIE 60-100 KM/H.

  OPIS ZAGROŻENIA

  Już dawno nie widzieliśmy się o tej porze. Zazwyczaj ostrzeżenia, czy komunikaty wydaję o poranku. Tym razem będzie inaczej. Pewnie spoglądacie na mapę i pukacie się w głowę. Jak to....Mapa zupełnie z "czapki". Z czapki, nie z czapki, ale swoja i się pod nią podpisuję.

  Dziś nad Polską szczególnie południową zalega przetransformowana masa powietrza, która jest bogata w wilgoć jak również w niestabilność. Spoglądając na mapy przepływu wysokości 5,5 km/11 km widać wyraźnie, że i tu i tu mamy szybszy przepływ. W warstwie granicznej (0-2 km) także mamy nieco szybszy przepływ (oczywiście mniejszy niż wyżej) co odczuwamy w postaci wiatru.

  Pofalowany front, który zalega sobie na północy, nadal będzie tam zalegał....No dobra, a burze? O ile strefie frontu jest spora szansa, to skąd na mapie taka różnica? Trzeba wspomnieć o tym że w ciągu dnia powietrze się nagrzewa. Do zainicjowania konwekcji oprócz słońca potrzebna jest wilgoć, której na południu jest mniej.

  Nocą wspomniana zatoka niżowa znad Skandynawii spróbuję delikatnie się do nas "włamać". "Włamująca" się zatoka, może zafalować nieco znaczniej front. Większe zafalowanie i puszczenie hamowania, mogą spowodować wystąpienie wielu stref zbieżności, co w rezultacie przełoży się na burze i opady

  No więc już niebawem na zachodzie kraju prawdopodobnie dojdzie do zainicjowania konwekcji jeszcze gdy będzie na dworzu jasno. Burze w większości przypadków będą dość dobrze zorganizowane. W strefach zaznaczonych na żółto istnieje spore ryzyko powstania wielu burz o charakterze superkomórkowym (gdyż warunki kinematyczne na to pozwolą). Będzie lało, grzmiało i sypało gradem, który może osiągać średnicę do 3 cm. Niestety znów możliwe są podtopienia oraz zalania :(.

  To południe które zaznaczyłem to możliwe wspomniane strefy zbieżności przy mocniejszym zafalowaniu frontu wciskającą się wspomnianą zatoką. Po północy prawdopodobnie rozpada się na południu, a burze wielokomórkowe i opady osiągną Lubelskie oraz Podkarpackie. Nocą w większych układach możliwe są silne i bardzo silne porywy wiatru związane z prądami zstępującymi. Szanse na trąbę powietrzną nocą, są niemal zerowe.

  Uważajcie na siebie i pamiętajcie, że zanim pójdziecie spać, na terenach zaznaczonych w ostrzeżeniu, posprzątajcie luźne przedmioty z ogrodów oraz balkonów.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy