• | Premium

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 15.07.2020r - 11:00 CEST - 15.07.2020r - 23:00 CEST

  08379ab0-7ff1-48b5-b1f9-72ff437c28c3-image.png

  OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

  Przede wszystkim Polska zachodnia włączając Wielkopolskę. Jeśli chodzi o resztę kraju, komunikat obejmuje jedynie możliwość wystąpienia lokalnych, marginalnych opadów deszczu z równie marginalną szansą na wyładowania (Co nie oznacza, że nie wystąpią).

  SYTUACJA BARYCZNA

  Powoli i sukcesywnie niż znad południowej części kraju ustępuje. Jego miejsce od zachodu zajmie lekko pofalowany front atmosferyczny, na którym istnieje realna szansa pojawienia się ośrodka niskiego ciśnienia, który również będzie miał wpływ na rozwój konwekcji. Dodatkowo na zachodzie istnieje realna szansa na pojawienie się stref zbieżności w dolnej troposferze. To także wpływa na rozwój konwekcji.

  OPIS

  To jest ta chwila kiedy zastanawiasz się i musisz podjąć decyzję - Komunikat?, a może Ostrzeżenie?. Mało brakowało, a pojawiłoby się ostrzeżenie szczególnie dla Polski zachodniej i północno-zachodniej. Do naszego kraju zbliża się lekko pofalowany front atmosferyczny. Wiecie doskonale, że nawet mało-aktywny front z tendencją do falowania, może zaskoczyć. Tak może być i tym razem, tym bardziej, że po południu na zachodzie można spodziewać się stref zbieżności wiatru.

  Największe szanse na opady i burze mają mieszkańcy województw zachodnich wliczając także Wielkopolskę.
  Burze będą miały charakter jedno lub wielokomórkowy. Jest nawet szansa na pojawienie się pojedynczego/podwójnego przypadku burzy superkomórkowej (północny zachód/zachód). Z uwagi na nieco większy (właśnie w północno zachodniej) uskok wiatru wraz z obniżonym poziomem kondensacji z uniesienia (LCL) nie jest wykluczone pojawienie się lejka kondensacyjnego. Z uwagi na możliwość wytworzenia się burzy superkomórkowej, nad regionami gdzie ewentualnie się pojawi należy spodziewać się opadów gradu o marginalnej średnicy. Z uwagi na podwyższone wartości wodności troposfery istnieje niewielkie ryzyko powstania podtopień (w strefach zagrożonych burzami) Wiatr podczas burz nie powinien przekroczyć 70-75 km/h.

  Reszta kraju w wysypie punktowej konwekcji. Bardzo lokalnie do godziny 20-22 będzie padać, lokalnie mocniej, ale bez kataklizmu. Opady będą rozproszone i nie będą łączyć się w większe, groźniejsze struktury.

  Wieczorem i nocą burze zanikną, ale strefa opadów deszczu będzie przesuwała się w kierunku wschodnim i do rana powinna osiągnąć już województwa centralne kierując się dalej w kierunku województw wschodnich.

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy