• | Premium

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 20.07.2020r - 08:00 CEST - 21.07.2020r - 06:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM:

  bbcdea84-8679-4c3a-9e4b-0a626cf77a9a-image.png

  • Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych/nawalnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy do 3 cm. Nie jest wykluczone pojawienie się większego układu burzowego, który może wygenerować bardzo silne porywy wiatru osiągające 100 km/h.

  • Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 1,5 cm. Nie wykluczone są silniejsze porywy wiatru osiągające prędkość 60-80 km/h.

  SYTUACJA BARYCZNA - Godziny bardzo ciepłej pogody są już policzone. Od północnego zachodu zacznie do nas wchodzić zatoka niżowa z wyraźnie zaznaczoną strefą frontu atmosferycznego, która będzie wypychać ciepłą masę powietrza polarnego morskiego. Nie jest wykluczone pojawienie się także stref zbieżności wiatru oraz płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia na froncie, co jeszcze mocniej zintensyfikuje niebezpieczne zjawiska.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • INTENSYWNE/NAWALNE OPADY DESZCZU
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓKOWE
  • SZANSA NA BURZE O CECHACH SUPERKOMÓRKI
  • NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD LINIOWY BĄDŹ
   SZERSZY W POSTACI MEZOSKALOWEGO UKŁADU
   KONWEKCYJNEGO.
  • SILNE PORYWY WIATRU SZCZEGÓLNIE W OBSZARACH
   "ŻÓŁTYCH", DO 100 KM/H, NIE SĄ WYKLUCZONE
   SILNIEJSZE PORYWY.
  • PODTOPIENIA/ZALANIA
  • MARGINALNA SZANSA NA MOŻLIWOŚĆ POJAWIENIA
   SIĘ TRĄBY POWIETRZNEJ.

  OPIS ZAGROŻENIA

  Niedziela była niebezpieczna. Donosiliście mi o zalaniach i podtopieniach. W wielu miejscach strefa "outflow boundary" spowodowała szkody spowodowane przez silny i dość nieoczekiwany wiatr. Dziś musimy znów zmierzyć się z niebezpieczną aurą.

  Przez nasz kraj będzie przechodził aktywny front atmosferyczny o cechach chłodnych a to oznacza wyparcie cieplejszej masy powietrza. Jeszcze przed południem powinno na północy "zapalić". Burze będą dość szybko się rozwijały, więc czasu na schronienie (UWAGA PLAŻOWICZE!!!) nie będzie wiele. Jeśli zobaczycie ciemną u podstawy, rosnącą chmurę, uwierzcie mi - znajdźcie schronienie.

  Burze następnie zaczną szybko pojawiać się także nad ziemią Lubuską oraz w Wielkopolsce. Może zdarzyć się sytuacja, że komórki będą łączyć się ze sobą tworząc pokaźniejsze układy. Głębsze ścinanie wiatru może doprowadzić (szczególnie zachodnio-pomorskie/pomorskie) do powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego lub liniowej burzy wiatrowej. Oznacza to w praktyce, że na czele takiego układu możemy mieć do czynienia z bardzo silnymi porywami wiatru, które mogą osiągnąć, lub przekroczyć prędkość 100 km/h, a co za tym idzie, szkody materialne. Powstały układ będzie prawdopodobnie przemieszczał się nad Kujawy sięgając także Wielkopolski.

  Następnie linia burz powinna dotrzeć do dzielnic centralnych (łódzkie) również przynosząc silne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Na uwagę zasługuje znów wodność troposfery sięgająca 36-37 mm. Znów dojdzie do ulew, które spowodują wiele podtopień i zalań. Sytuacja będzie naprawdę niebezpieczna. Burze będą cechować się także sporą ilością wyładowań atmosferycznych więc wzrośnie ryzyko pożarów zabudowań a także porażeń przez piorun.

  Moi drodzy. Sytuacja przede wszystkim w województwach nadmorskich, Kujawach, w lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz warminsko-mazurskim będzie dynamiczna i niebezpieczna.

  • Nie chowamy się pod drzewami (obserwujemy niebo i radary
   zanim wybierzemy się na dłuższą wycieczkę)
  • Unikamy otwartych przestrzeni
  • Unikamy parkowania samochodów pod drzewami (a już ze
   sobą w środku to zupełnie odradzam).
  • Podczas jazdy autostradą nie chowamy się pod wiaduktami
  • Jeździmy na światłach mijania a nie na dziennych (podczas
   ulewy).

  Uważajcie na siebie, a jeśli Będziecie mieli materiały, to podeślijcie. Postaram się je udostępniać w miarę możliwości.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy