Front atmosferyczny przyniesie sporo deszczu - Komunikat

 • | Premium

  --- KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY W ZWIĄZKU Z MOŻLIWOŚCIĄ WYSTĄPIENIA WIELKOSKALOWYCH OPADÓW DESZCZU ORAZ LOKALNYCH BURZ ---

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 02.08.2020r - 21:00 CEST - 04.08.2020r

  OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM

  Przede wszystkim Polska południowo zachodnia, południowa, centralna, zachodnia, północna i północno wschodnia.

  873022e5-91bc-48b8-80df-d6e0f42a06f8-image.png

  SYTUACJA BARYCZNA

  Polska powoli dostaje się pod wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie powoli wędrował z zachodu na wschód. Front będzie dość szeroki i będzie cechował się dość sporą wodnością. Dodatkowo w związku z możliwością falowania i obecności nieco niestabilnej masy powietrza może dojść do rozwoju systemu wbudowanych chmur konwekcyjnych, co doprowadzi także do wystąpienia lokalnych zjawisk burzowych.

  cfc19b15-1a09-40ea-8496-4cad03afe5ca-image.png

  OPIS

  Przed nami jeden, a nawet dwa dni deszczowej i "jesiennej" aury. Do Polski zbliża się pofalowany front atmosferyczny, który będzie bogaty w wodę. Opady mogą lokalnie być intensywne i powodować lokalne podtopienia.
  Na tę chwilę do drugiej w nocy, prognozowane sumy opadów kształtować się będą pomiędzy 20 a 50 mm. W górach prawdopodobnie pęknie 100 mm, a w Polsce centralnej lokalnie sumy opadów za ten okres mogą wahać się od 50 do 80 mm. Czas pokaże jak będzie, ale wiem jedno - będzie mokro.

  Jutro w ciągu dnia z uwagi na nieco mniej stabilną masę powietrza przed frontem istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się wbudowanych komórek konwekcyjnych. Co to oznacza? Oznacza to, że pomimo grubej warstwy chmur może w niej wystąpić chmura konwekcyjna dająca jeszcze silniejszy opad oraz wyładowania atmosferyczne. Gdzie dokładnie wystąpią i czy w ogóle? Nie wiadomo, ale scenariusz może się jak najbardziej sprawdzić. Opady będą towarzyszyć nam do około 2 w nocy we wtorek, jednak później od południowego zachodu wejdzie kolejna strefa z wielkoskalowymi opadami.

  Może warto by troszkę tej deszczówki gdzieś złapać? Każda ilość widy jest cenna.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy