• | Premium

  photo
  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 17.08.2020r - 07:00 CEST - 18.08.2020r - 05:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

  • Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych/nawalnych opadów deszczu, gradu o średnicy do 4 cm oraz możliwości wystąpienia porywów wiatru sięgających 90 km/h.

  • Obszary zaznaczone ikoną BURZY na białym tle z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadó deszczu, gradu o średnicy do 2 cm oraz silnych porywów wiatru do 70 km/h

  • Obszary zaznaczone ikoną OPADU na białym tle z uwagi na umiarkowane opady deszczu oraz silniejszych porywów wiatru do 50 km/h.

  SYTUACJA BARYCZNA

  Zgodnie z tym, co wczoraj mówiłem nad Polskę powoli od północnego zachodu nasuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia przy jednocześnie odsuwającym się wyżu znad Ukrainy. Sprawi to przede wszystkim adwekcję bardziej niestabilnej masy powietrza, która dodatkowo będzie bardziej bogata w wilgoć. Dodatkowo pojawi się również wspominany niż górny, który zintensyfikuje zjawiska konwekcyjne, szczególnie w Polsce centralnej.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • UMIARKOWANY/INTENSYWNE/NAWALNE OPADY
   DESZCZU.
  • OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 4 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE O CECHACH SUPERKOMÓRKI
  • NIEWYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ LEJA
   KONDENSACYJNEGO/TRĄBY POWIETRZNEJ
   (MARGINALNIE).
  • SILNY WIATR W PORYWACH DO 90 KM/H CHOCIAŻ
   WYDAJE SIĘ, ŻE LOKALNIE MOŻE BYĆ SILNIEJSZY.

  OPIS ZAGROŻENIA

  Sytuacja od wczoraj nie zmieniła się zbytnio. Będziemy mieli dziś dynamiczny dzień. Wpłynie na to nieco większa ilość energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE sięgającą 1400-1750 J/kg przy marginalnym wskaźniku hamowania konwekcji.

  Będziemy mieli także nieco wyższy gradient pionowy temperatury. Na uwagę w przypadku napływu chwiejnych mas powietrza bogatych w wilgoć zasługuje zatoka niżowa oraz niż górny. Sprawi on, że w wyższych partiach troposfery wzrośnie prędkość wiatru oraz jego skrętność. Takie warunki mogą faworyzować (łącznie z wyższymi parametrami uskoku wiatru) powstanie burz o cechach superkomórki. Nie jest też wykluczone pojawienie się lejów kondensacyjnych lub trąby powietrznej.

  Oczywiście zaznaczyć trzeba, że wodność troposfery sięgnie lokalnie 34-38 mm, więc opady deszczu mogą być intensywne lub nawalne powodując podtopienia oraz zalania. W większych klastrach burzowych oraz wspomnianych burzach o cechach superkomókowych wiatr w porywie może osiągać 90 km/h, ale lokalnie (TO TYLKO PROGNOZA!!) może tę wartość przekroczyć powodując oczywiście szkody materialne.

  Największe szanse na silniejsze zjawiska mają przede wszystkim województwa zaznaczone na zielono. Tam także niewykluczony grad o większej średnicy.

  Czas pokaże jak będzie, natomiast zachęcam i zalecam wszystkich do śledzenia aktualnych danych radarowych oraz teledetekcyjnych. Przypominam oczywiście o obserwacji nieba, jeśli przebywacie gdzieś w terenie. Zaznaczam także, że burze mają charakter lokalny i mimo prognozy, gdzieś może jej po prostu nie być.

  Jarosław Turała

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy