• | Premium

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 25.08.2020 - 23:00 - 27.08.2020r - 04:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM -

  • Obszary zaznaczone kolorem - ŻÓŁTYM - z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz lokalnie gradu do 3 cm. Dodatkowo należy się liczyć z możliwością wystąpienia silnych lub bardzo silnych porywów wiatru w zakresie 80-110 km/h (110 w burzach)

  • Obszary nie zaznaczone żadnym kolorem z ikoną burzy - z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych/intensywnych opadów deszczu oraz lokalnych burz przy akompaniamencie wiatru o prędkości 60-70 km/h w porywie. Podczas ewentualnych burz wiatr może wiać z większą prędkością.

  SYTUACJA BARYCZNA - Spoglądamy na zachód Europy i widzimy wyraźnie, że mamy do czynienia ze zwiększającym się przepływem w środkowej troposferze. Widać wyraźnie sunący po prądzie strumieniowym niż, który już jutro wieczorem powinien pojawić się nad Pomorzem zachodnim. Ośrodek niskiego ciśnienia, to także system frontów. Na początku będzie to front ciepły (dostaniemy się chwilowo w sektor ciepła), a następnie szybko będzie "leciał" front chłodny, który przyniesie lokalnie niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

  SPODZIEWANE ZJAWISKA -

  • UMIARKOWANE/INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • LOKALNE OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
  • BURZE JEDNO/WIELOKOMÓRKOWE
  • BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • NIEWKLUCZONY UKŁAD LINIOWY Z WBUDOWANĄ LINIĄ
   SZKWAŁU.
  • SILNY I PORYWISTY WATR W PORYWACH OSIĄGAJĄCY
   60-70 KM/H, W ZJAWISKACH BURZOWYCH POWYŻEJ
   90-100 KM/H.
  • SPORA SZANSA NA POJAWIENIE SIĘ LEJÓW
   KONDENSACYJNYCH LUB TRĄBY POWIETRZNEJ.
  • SPADAJĄCE ĆIŚNIENIE

  OPIS ZAGROŻENIA - Już jakiś czas temu pisałem, że jeszcze w sierpniu rozpocznie się sezon niżów wędrownych. Pierwszy z nich (KIRSTEN) właśnie do nas zmierza. Niż nad Polską jeszcze latem, nie wróży niestety nic dobrego. Wydawać by się mogło, że w obecnej sytuacji nieco mocniej powieje, jednak prawdopodobnie wiatr spowodowany gradientem (różnicą) ciśnienia nie będzie aż tak znaczący, chociaż nie należy oczywiście go lekceważyć.

  Na uwagę zasługuje bardzo szybkie przejście ciepłego frontu - wtedy dostaniemy się w sektor ciepła i nastąpi szybki wzrost temperatury, po czym równie szybko pojawi się front chłodny, który przyniesie przede wszystkim na wschodzie i lokalnie w centrum dość intensywny rozwój konwekcji.

  Szybszy przepływ i większe uskoki oraz skrętność wiatru oraz obecność niestabilnej masy powietrza sprawią, że może dziać się wiele. Szczególnie na obszarach "zielonych" może dojść do rozwoju burz o cechach superkomórki - będzie lało, lokalnie spadnie grad, ale przede wszystkim najgroźniejsze będzie ewentualne pojawienie się formacji wiatrowej, która może przynieść porywy przekraczające 100 km/h.

  Niski dość poziom kondensacji z uniesienia wraz z podwyższonymi innymi kinematycznymi parametrami sugerują możliwość wystąpienia lejków kondensacyjnych lub trąb powietrznych. Spadające ciśnienie, to również problem dla wszystkich meteoropatów. Będzie bolała głowa, a psychomotoryka będzie nieco upośledzona.

  Wiemy zatem, że ze niż wędrowny może nam jutro wiele namieszać. Zastanawiacie się również, dlaczego ostrzeżenie jest od 23:00 dziś. Nie jest wykluczone, że gdzieś na tym ciepłym wycinku pojawi się mocniejszy deszcz lub burza. Trzeba więc dmuchać na zimne.

  Oczywiście miał być komunikat, a jest ostrzeżenie, ale to moja decyzja i ja ponoszę odpowiedzialność za tego typu komunikaty. Oczywiście pogoda rządzi się swoimi prawami i może postawić na swoim.

  Cóż.

  Zobaczymy jak będzie....

  Jarosław Turała*

  „Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. Śledź mnie na Facebooku lub Twitterze.

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy