Białe święta w Polsce? Ogłoszenie prognostyczne

 • | Premium

  Czas płynie nieubłaganie. Zbliżamy się z każdą minutą do świąt Bożego Narodzenia. Ja również, tak jak Wy zastanawiam się, czy spadnie śniegi będzie w końcu tak, jak powinno być - biało, czysto i przyjemnie. Obecna sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nie sposób określić nawet w 30%.

  Dlaczego?

  Spójrzmy na aktualną sytuację baryczną nad Europą. O ile już dłuższy czas mamy pseudo wojnę pomiędzy wyżem znad Rosji, a układem niżowy znad zachodniej części Europy. Spoglądając na mapę wysokości izobarycznej 5,5 km AGL, widać wyraźnie, że nasz kraj znajduje się w głębokiej dolinie geopotencjału. Dzięki temu fala górna wypchnięta jest daleko na południe, a przez to m.in. na termometrach mamy typowe przedzimie.

  Sytuacja zacznie zmieniać się za parę chwil kiedy nad Europę centralną sięgnie niewielki klin geopotencjału, który sprawi, że na chwilę zrobi się nieco cieplej. Nie będą to jednak wiosenne temperatury. Fala górna nadal powinna meandrować nad Europą.
  ea01d834-0b2a-493c-821d-a461dc3e7057-image.png
  /wxcharts.com/

  Co więc to dla nas oznacza?

  Opadu wszelakiej maści. Od deszczu przez deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatury od lekko ujemnych po lekko dodatnie, chociaż prawdopodobnie zdarzą się dni z lokalnie wyższymi temperaturami sięgającymi nawet 8-10 stopni. Najgorsze jest to, że przy sporej dawce wilgoci i obecności ośrodków wyżowych nie możemy liczyć na gram słonecznych chwil. Oczywiście w górach co jakiś czas można liczyć na piękną pogodę w związku z wystąpieniem niskiego zachmurzenie pod-inwersyjnego.
  0968c1ef-28b3-4184-a6b4-974b18f94156-image.png
  /windy.com/

  Pisanie lub wróżenie z FUSów absolutnie nie ma sensu. Jeszcze parę dni temu widać było piękną i śnieżną zimę. W mediach pojawiło się sporo wpisów o tym, że święta będą białe z całodobowym mrozem. Póki co absolutnie nie można tego potwierdzić. Sianie nadziei może nie jest czymś złym, ale później odbija się to w innych aspektach prognostycznych np. w ostrzeżeniach.

  Bądźmy dobrej myśli, ale z tyłu głowy zawsze miejmy tę myśl, że sytuacja meteo na nadchodzące święta zmienić się może w ciągu 2-3 dób.

  Grafika - Windy / wxcharts.com

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy