Android Widget problems


 • administrators

  Hi everyone,
  here you can let us know what kind of issues you’re experiencing with our Android widget: What is annoying, what could be done better and, most importantly, what does not work at all ("keeps crashing & never refreshing").

  1. Make sure that you have the latest version of our app.
  2. Note that we haven't yet implemented a Radar for Europe. So, obviously, it cannot be included in the widget either.
  3. Please, provide us with info about your device and Android version.
  4. Describe the problem with your widget, including all the key circumstances (your settings, location change, network/data connection, etc.).

  Many thanks for your feedback, we will do our best to reflect it.
  ~ Marie


  Shortened version of this link: on.windy.com/AndroidWidget


 • administrators

  Comments from the Google Play Console - just to mention some:

  • "The widget does not update and hangs all the time." --- (Oct 26, 2017 at 2:26 AM ; Nexux 6P ; Android 8.0)
   ---> "Updating the widget is irregular." --- (May 2, 2018 at 2:58 PM)

  • "Widget is broken, only loads weather when you set up the widget but after that the widget is empty saying it failed to retrieve data even though there is data and wifi connection, I have cleared data but problem remains, please fix!" --- (Jan 18, 2018, 7:50:25 AM ; Galaxy S8 Android 7.0)

  • Widget should increase the field for the tap to update weather. Usually I open the app instead of updating. Otherwise super.” --- (Mar 12, 2018 ; LG G3 ; Android 6.0)

  • "The otherwise excellent widgets that easily fit into a 4x1 or 5x1 slot, yet are artificially forced into a 2-high vertical slot, thus unnecessarily consuming double the amount of precious screen real estate with blank space ... Is this done just to aggravate people who use widgets?" --- (Mar 30, 2018 ; Galaxy Note8 ; Android 7.1)

  • "Nefungují widgety - jen prázdné políčko, občas s kroužkem, že se načítá, ale nic se neděje." --- (Apr 20, 2018 at 7:19 AM ; Galaxy Note8 ; Android 8.0)

  • "Předpovědi obvykle vycházejí velmi přesně. Občas se stane, že se s předpovědí splete, ale v porovnání s ostatními aplikacemi se mi osvědčila zatím nejlépe. Bohužel mi z nějakého důvodu nefunguje widget, jelikož je většinu dne prázdný s tím, že je údajně bez internetu, a když už se uračí načíst, tak s polohou, která je i přes 12h stará. V poslední době se mi stává i v aplikaci, že se mi načte poloha, kde už dávno nejsem, samozřejmě se to dá během pár sekund vyřešit ručním zadáním místa (ale je to škoda, použití by bylo o to příjemnější)." --- (Apr 25, 2018 ; P8 lite 2017 ; Android 7.0)

  • “Aplikace perfektní, ale jak už zde psali jiní. Widget chvilku funguje, ale pak se jen protáčí kolečko, neaktualizuje se. Uvítal bych velikost widgetu 4x1. Možnost uložení prognózy, třeba NEMS. Po vybrání, zavření aplikace a znovu otevření je opět ECMWF.” --- (Apr 27, 2018 at 11:30 PM ; Moto Z Play Droid ; Android 7.1)

  • "Widget nenačítá data. V aplikaci se velice pomalu stahují meteo snímky, předpovědi větru, teplot, atd atd a častokrát se ani nenačtou vůbec." --- (May 2, 2018 at 5:43 PM ; Xiaomi Redmi Note 4 global ; Android 8.1)


 • Sailor

  I would like to be able to select the NAM model for my widget. It doesn't give me the choice and clearly it is the most accurate where I am. • Always says "failed to load", manual refresh often fails until the app has been opened.

  With this thread starting a few weeks ago,is this likely to be fixed any time soon?

  Also please add option to make text on the widget larger and or bold.


  https://community.windy.com/topic/5918/widget-update


Log in to reply
 

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps

Looks like your connection to Windy Community was lost, please wait while we try to reconnect.