• | Premium

  ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 04.08.2019r - 12:00 CEST - 05.08.2019r - 02:00 CEST

  OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM - Cała Polska z wyjątkiem województw - Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego.

  SYTUACJA Baryczna

  Polska znajduje się pomiędzy dwoma niżami. Jeden z nich znajduje się nad zachodnią Rosją, drugi nad Atlantykiem. Pomiędzy nimi do naszego kraju wartkim strumieniem płynie powietrze polarnomorskie nieco chwiejne termodynamicznie. Na uwagę zasługuje fakt, że nad Polskę z północy sięgnie płytka zatoka niskiego ciśnienia.

  Opis

  Powietrze polarnomorskie, dużo słońca i wybuch pojedynczej konwekcji. Tak przedstawia się obraz dzisiejszej pogody w telegraficznym skrócie. Napływ chwiejnej pod względem termodynamicznym masie powietrza wraz z ciepłem światła słonecznego sprawią, że od wczesnych godzin porannych dojdzie do zainicjowania konwekcji.

  W rezultacie popada i zagrzmi. Wodność troposfery sięga 25-28 mm więc jedynie lokalnie może mocniej popadać. Z uwagi na dość wartki przepływ powietrza, komórki nie powinny mieć charakteru stacjonarnego. Niestety może zdarzyć się jedna, lub dwie superkomórki burzowe, w której wystąpić może opad gradu o marginalnej średnicy. Wiatr w komórkach może osiągać 70 km/h.

  Najwięcej burz i opadów spodziewać się należy w województwach południowych, centralnych oraz w Wielkopolsce i na Kujawach.

  04fa907a-d6d4-4ac0-aceb-e84b1222ce7b-image.png

Windyty, S.E. - all rights reserved. Powered by excellent NodeBB
NodeBB & contributors, OSM & contributors, HERE maps
Terms and Conditions     Privacy Policy